Домашнє господарство // все про сад та город
Обліпиха

Обліпиха в саду. Посадка та догляд. Фото.

| 0 comments

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Вас зацікавить як здійснюється посадка та догляд за обліпихою: коли і як посадити обліпиху на присадибній ділянці, як доглядати за обліпихою протягом усього вегетаційного періоду, як підгодувати обліпиху, щоб домогтися стабільно високих врожаїв, обприскувати обліпиху від хвороб і шкідників, коли і як обрізати обліпиху і як розмножувати обліпиху насіннєвим і вегетативними способами.

Вирощена в гордій самоті обліпиха не плодоносить, оскільки жіночі та чоловічі квітки обліпихи знаходяться зазвичай на різних кущах. Правда, іноді, дуже рідко, можна зустріти форми з двостатеві квітками. Зазвичай же плоди утворюються на жіночих рослинах, а чоловічі потрібні для їх запилення: одного чоловічого куща досить для запилення 3-5 жіночих рослин. У молодої рослини визначити стать неможливо, ясність настає лише тоді, коли на кущі утворюються квіткові бруньки – на чоловічих екземплярах їх більше і вони набагато більші, ніж на жіночих. Плодоношення настає на 4-6 рік з початку росту.Плоди облвпихи

Коли садити обліпиху.

Обліпиху прийнято садити навесні, до розпускання бруньок на деревах, оскільки вона дуже важко переносить цю процедуру восени. Як правило, для обліпихи виділяють сонячну ділянку на периферії саду – там можна розташувати один чоловічий екземпляр і 3-4 жіночих рослини. На кислих грунтах, як і на глинистих, обліпиха добре рости не буде, оптимальний водневий показник грунту pH 6,5-7,0. Кислі грунти перед посадкою обліпихи вапнують, додаючи в них під перекопування мелений вапняк або вапняний туф в розрахунку 250-400 г на м ² – цієї кількості розкислювачів буде досить на 8-10 років. Грунтові води на ділянці повинні залягати не вище, ніж на глибині 2 м. Не висаджуйте обліпиху там, де до неї росла суниця, оскільки у них одні й ті ж хвороби.

Посадка обліпихи навесні.

Для посадки краще купувати однорічні або дворічні саджанці обліпихи, коріння яких перед посадкою занурюють в глиняну бовтанку. Якщо ви виявили, що коренева система у саджанців підсохла, помістіть їх коріння спочатку на добу або двоє в відро з водою, щоб воно відновили свою пружність.

Ділянку під обліпиху готують з осені: перекопують грунт на глибину багнета лопати з одночасним внесенням на кожен м² 20 г сульфату калію, 200 г суперфосфату і 4-5 відер перегною. Навесні викопують ями розміром 65х65х65 см на відстані 2 м одна від одної, в центр кожної ями забивають кілочок заввишки 1-1,20 м і насипають горбок родючої землі, на який поміщають саджанець. ПосадкаКоріння саджанця розправляють, після чого яму засипають землею, змішаною з грубозернистим піском, перегноєм або торфом в рівних пропорціях таким чином, щоб коренева шийка деревця виявилася в грунті на глибині не більше ніж 3 см. Навколо саджанця залишають невелику кругову лунку для поливу, деревце прив’язують до кілочка і вливають в поливну лунку 2-3 відра води. Коли вода вбереться, лунку мульчують перегноєм або сухою землею, зрівнявши її з поверхнею ділянки. Перший час, щоб саджанець прижився на новому місці, його протягом місяця поливають щодня.

Посадка обліпихи восени.

Восени обліпиху садити небажано, але якщо виникла така необхідність, постарайтеся посадити обліпиху до середини жовтня, щоб вона встигла вкоренитися до морозів. Робити це можна тільки в тих районах, де зима наступає пізно, і тільки якщо саджанець обліпихи відповідає всім висунутим до нього вимогам: у готового до посадки саджанця має бути не менше 3 скелетних коренів завдовжки до 20 см і багато дрібних корінців: стовбур повинен бути висотою від 35 до 50 см і діаметром не менше 6 см; на стовбурі має бути кілька пагонів. У здорової рослини кора еластична, без пошкоджень і зморшок. Вона не повинна відшаровуватися від деревини, а деревина не повинна мати бурий відтінок, оскільки це свідчить про те, що саджанець обморожений.

Викопайте яму зазначених в попередньому розділі розмірів, вбийте в її центр кілочок, насипте на дно гіркою землю з-під дорослої обліпихи, змішану з відром перегною, жменею подвійного суперфосфату і склянкою деревної золи.Саджанці

Догляд за обліпихою навесні, влітку, восени.

Посадка і догляд за обліпихою не передбачають особливих складнощів, однак вимагають певних знань і навичок. В кінці березня, як тільки потеплішає, здійснюють санітарну обробку обліпихи, видаляючи всі поламані, хворі, всохлі і пониклі гілки.

У квітні потрібно пробороновати або розпушити грунт у пристовбурних кільцях обліпихи і в міжряддях.

У травні проводять полив обліпихи. Особливо він необхідний, якщо взимку не було снігу, а навесні дощів. Якщо ж в зимові місяці снігу було досить, а весна була дощовою, з поливом обліпихи можна поки не поспішати. Якщо під час цвітіння обліпихи буде безвітряна погода, проведіть додаткове запилення: зріжте гілочку з чоловічого дерева і потрясіть нею по кроні жіночого.

Догляд за обліпихою в літній період обумовлений інтенсивним зростанням пагонів і плодів. Влітку рослина особливо потребує вологи, тому пересихання грунту в пристовбурних кругах неприпустимо. Однак майте на увазі, що перезволоження так само шкідливо, як і нестача вологи: в занадто вологому грунті погіршується повітрообмін і, отже, сповільнюється життєдіяльність коренів. Підтримуйте водний баланс грунту, а через добу після поливів здійснюйте розпушування грунту в міжряддях і пристовбурних кільцях. Видаляйте бур’ян і прикореневу поросль. Уважно стежте за станом листя і пагонів обліпихи, щоб вчасно виявити початок хвороб.

В серпні-вересні починається дозрівання плодів обліпихи. Щоб перевантажені ягодами гілки не ламалися, вчасно підпирайте їх.

Прибирати ягоди починають тоді, коли вони набувають властиві сорту забарвлення і розміру.

Восени після збору врожаю обліпиха потребує санітарної обрізки, а зрілі кущі восени омолоджують по черзі – щороку по одному кущу. У суху осінь обліпиху на зиму необхідно рясно полити. Крім того, восени в грунт вносять органічні і фосфорні добрива, закладаючи їх під перекопування ділянки на глибину 10 см.

Обробка обліпихи.

Всем відомо, що проблему легше попередити, ніж боротися з нею. Щоб убезпечити вашу обліпиху від шкідників і небезпечних хвороботворних мікроорганізмів, необхідно проводити її профілактичні обробки. Ранньою весною потрібно зібрати опале листя, зняти з дерев залишки квітів і плодів, почистити рани на стовбурах і гілках і обробити їх трипроцентним розчином мідного купоросу, після чого слід побілити штамб і скелетні гілки обліпихи вапном, щоб захистити кору дерева від шкідників. Добре зарекомендувала себе в якості профілактики від грибкових хвороб і навали шкідників такий захід, як обробка обліпихи семивідсотковим розчином сечовини або однопроцентним розчином бордоською рідини двічі за сезон – ранньою весною і пізньою осінню.

Протягом сезону, якщо на обліписі з’являться шкідники, обробляйте кущ або дерево один раз на тиждень розчином деревної золи.

Полив обліпихи.

Поливання обліпихи здійснюють по мірі необхідності, намагаючись промочити весь шар грунту. Для цього молодій рослині досить 3-4 відер води, вилитих в пристовбурні кола, а зрілим деревам потрібно від 6 до 8 відер. Ближче до осені витрата води на одне дерево збільшується в півтора рази. Дуже важливий для обліпихи полив під зиму – він підсилює її зимостійкість.

Після поливу або дощу обов’язково проводите розпушування грунту на ділянці: на коренях обліпихи утворюються бульби, в яких живуть бактерії, що засвоюють з повітря азот і збагачують кореневмісному шар грунту азотистими сполуками, життєво необхідними рослині . Саме тому грунт на ділянці весь час повинен бути пухким. Однак будьте обережні: коренева система у обліпихи вертикальна, і її дуже легко пошкодити, тому найкраще замульчувати пристовбурні кола перегноєм або компостом з картопляної гички або листя берези або яблуні, тоді рихлити ґрунт доведеться нечасто.

Підживлення обліпихи.

Вирощування обліпихи передбачає регулярні підгодівлі рослини, починаючи з третього року зростання. Оскільки коренева система сама постачає себе азотом, під зрілу рослину обов’язково потрібно буде вносити тільки калійні і фосфорні добрива, але до п’яти років, поки розвинеться коренева система, по пристовбурному колі обліпихи щовесни розсипають аміачну селітру з розрахунку 20 г на м², після чого прикривають її шаром грунту.

Дорослу рослину, що вже плодоносить, відразу після цвітіння, а потім ще один раз через три тижні обробляють по листю розчином однієї ложки рідкого гумату калію в 10 л води. У період зростання зав’язей обліпиху підгодовують розчином двох столових ложок подвійного суперфосфату в гранулах, такої ж кількості поживної суміші Універсал-мікро і столової ложки сірчанокислого калію в 10 л води.

Під час осіннього перекопування по ділянці розсипають на кожен м² по 30 г суперфосфату, 100 г деревної золи і 25 г калійної солі. Якщо грунт на ділянці кислий, замість суперфосфату використовуйте в якості добрива фосфоритне борошно з розрахунку 50 г на м².

Коли і як обрізають обліпиху.

В принципі, обрізати обліпиху можна в будь-який час року, крім зими, але частіше всього кущі обліпихи піддають обрізуванню навесні, в період спокою, поки ще не потеплішало. Восени, як правило, обліпиху готують до зимівлі і проводять її санітарну обрізку. Обрізування

Навесні обліпиху упорядковують після зими – обрізають зламані під вагою снігу, хворі і всохлі пагони і гілки. У молодих дерев проводять формуюче обрізування, і тут важливо визначитися якомога раніше, дерево ви будете вирощувати чи кущ.

Якщо ви хочете, щоб обліпиха росла кущем, обріжте тільки що посаджений саджанець на висоті 10-20 см, а на наступний рік із пророслої від кореня папрсті залиште не більше 4 пагонів, а решту видаліть повністю. Тільки майте на увазі, що розраховувати на пагони від кореня ви можете, тільки якщо саджанець обліпихи кореневласний.

Якщо ви вирішили, що ваша обліпиха буде деревом, формуйте його зі штамбом висотою 30 см і 2-4 скелетними гілками . Саджанець з уже сформованими гілками обрізати не потрібно, але якщо на ньому розгалужень немає, укоротите його до 30 см, а в наступному році сформуйте з нових пагонів 3-4 скелетних гілки і провідник і вирівняйте їх по висоті. Якщо через рік гілки занадто сильно підуть у ріст, укоротіть їх на третину або чверть довжини.

Коли дерева дозріють до плодоношення, не обрізайте верхівки пагонів, оскільки саме на них і утворюються квіткові бруньки.

Надалі формування як куща, так і дерева полягає у видаленні зайвих і зростаючих в неправильному напрямку пагонів і непотрібної порослі. До речі, щоб видалити кореневі відростки, потрібно їх розкопати і дуже обережно, намагаючись не пошкодити кореневу систему материнської рослини, зрізати на кільце в тому місці, звідки вони проросли.

Коли вашої обліписі виповниться шість років, настане час для омолоджуючої обрізки, яку теж краще проводити навесні. Гілки, що перестали плодоносити, вирізають і замінюють більш молодими з найсильніших, нехай навіть Вовчкових гілок. Робити це потрібно поступово – замінювати щорічно від 1 до 3 гілок, що не більше.

Не впадайте у відчай, якщо дерево загине від морозів. Якщо корінь живий, просто спиляєте мертве дерево або кущ до кореневої шийки і починайте формувати нову рослину.

Восени, коли обліпиха увійде в період спокою, обріжте всі непотрібні, занадто старі, поламані, засохлі, гілки що неправильно ростуть і хворі гілки і пагони, щоб рослина даремно не годувала їх всю зиму. Використовуйте для обрізки тільки гостро наточені стерильні інструменти, щоб вони не пошкоджували кору і рану.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->