Домашнє господарство // все про сад та город
Ананас в горшке

Ананас на підвіконні.

| 0 comments

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Якщо ви хочете створити справжнє джерело ві­тамінів на своєму підвіконні, спробуйте виростити ананас у себе вдома, смачні плоди яких стануть прекрасним віта­мінним десертом. Перед тим, як зайнятись розведенням цих чудо­вих рослин, необхідно трохи детальніше ознайоми­тися з цими прибульцями з далеких південних країн.

Належать ананаси до родини бромелієвих, або ананасних рослин, в якій налічується понад 1300 видів трав’янистих і подекуди чагарникових рослин.

Розмноження ананасів вдома.

      Розмножується ананас багатьма способами: паро­стками, кореневими паростками, бруньками віднов­лення, розміщеними у піхвах листків (пазушні па­ростки), паростками або бруньками відновлення, що є біля основи квітконоса, відсадковими бруньками (кронами) на верхівках, живцюванням стрижневого кореня та короткого стебла і насін­ням, яке утворюється тільки після перехресного запилення квіток різних видів або сортів.

Кращими для розмноження ананаса вважають так звані пазушні паростки, що розвиваються з па­зушних бруньок відновлення. Рослини, які вирос­тають з цих паростків (довжиною 30—40 см), пло­доносять через 15—18 місяців. Для стимулювання укорінення таких паростків обов’язково слід вида­ляти нижні листки. Рослини з укорінених парост­ків, що розвинулися з бруньок біля основи квітко­носа, плодоносять через 20—24 місяці, а з укорінених верхівок (крон)—через 24 місяці.

Для одержання рослин з живцьованого кореня та стебла їх треба розрізати на живці так, щоб кожен з них мав 1—3 бруньки. Укорінюють усі види живців і паростків у вологому піску накрити­ми плівкою або склянками при температурі 22—24 °С. Живці потребують щоденного провітрювання і зволоження піску за потреби та зволоження повітря з пульверизатора. Укорінені рослини пересаджують у невели­кі горщики з пухкою, дуже поживною землесуміш­шю. Пересаджувати необхідно обережно, щоб не трав­мувати ніжну кореневу систему.

Якщо у вас раніше не росли ананаси розмножити їх можна з купленого екземпляру. Зрізану верхів­ку — живець — висадіть у чистий річковий пісок на глибину 3—4 см. Протягом 30—35 днів стежте, щоб пісок не пересихав (та й заливати його сильно не
слід). Після укорінення висадіть його у невеликий горщик з поживною землесумішшю, яка складається з листяної, дернової, перегнійної землі та піску ( 3 : 1 : 2 : 1 ) .

Догляд за ананасами вдома.

Ананаси потребують слабокислих (рН 5,5), дуже поживних, повітро- та водопроникних земле­сумішей. У період інтенсивного росту їх часто підживлю­ють розчином органічних і мінеральних добрив. Припиняють підживлення приблизно за три місяці
до появи квітконоса. Живильні розчини повинні містити значну кількість азоту і калію.

Ананаси більш теплолюбні, ніж багато інших рослин вологих тропічних зон. Оптимальна темпе­ратура для них близько 30 °С, хоча вони витриму­ють досить тривале зниження температури повітря до 10—15 °С, що, до речі, сприяє прискоренню плодоношення.

Але навіть короткотривале зниження температури ґрунту до 10 °С призводить до загибе­лі рослин.

Вдома ананас буде краще розвиватись, якщо його культивувати на південному вікні при температу­рі 22—26 °С. Взимку, коли підключають централь­не опалення, горщики з ананасами краще постави­ти на широкі піддони з вологим піском або мохом.
Якщо це.неможливо з різних причин (вузькі під­віконня тощо), на батареї центрального опалення покладіть зволожену ряднину або іншу цупку тка­нину.

Поливання ананасів.

Ананас, як і більшість тропічних рослин, не витримує протягів, тому його ставте подалі від кватирок. Поливати рослини краще відстояною во­дою кімнатної температури так, щоб земля у гор­щиках була завжди вологою (а не мокрою).

Підживлення ананасів.

Навесні та влітку рослини бажано підживлюва­ти розчином органічних або мінеральних добрив. З органічних найкращим для цих рослин є розчин збродженого коров’ячого посліду (1 : 10), а з міне­ральних — квіткова або городня суміш, яку можна придбати в будь-якому садівничому магазині. В магазинах також є великий спектр й органічних добрив для кімнатних рослин. (котрі також можна використовувати якщо немає змоги приготувати добрива самому).

Підживлювати можна з березня до кінця серп­ня через кожні 15—20 днів почергово органічними і мінеральними добривами. Для кращого росту рос­лин на першому році життя можна добавляти 5—10 г попелу, чергуючи його з розчинами мінераль­них добрив і збродженого курячого посліду (0,5 л на 10 л води).

При ретельному догляді молоді ананаси в кім­натних умовах зацвітають через 19—20 місяців, а через 24 місяці можна вже куштувати ароматні чудові плоди.

Сорти ананасу.

Ананас має величезну кількість сортів, але не всі вони добре зарекомендували себе у світовій практиці, тому мова піде лише про кращих.

Кайєнна – найстаріший і широко поширений сорт. Його ареал широкий: Куба, Гавайські острови, Австралія, Індія та друга країни тропічного поясу. Листя у нього не мають колючок. М’якоть плоду блідо-жовта, форма циліндрична. Харчові якості високі. Рослина стійка до захворювань. Коренева система невелика. Цей сорт, як вважають вчені, родоначальник культури ананаса, його здавна вирощували індіанці.

Червоний іспанський – стійкий до кореневої гнилі. Рослина потужна, листя колючі. Плід кулястої форми, круглий, з волокнистоїю м’якоттю. Смак м’якоті – кислуватий. Цукристість середня. Сорт поширений на півдні.

Куїн – ранньостиглий сорт, має колюче, жорстке листя. М’якоть темно-жовтого кольору, не волокниста. Основний недолік – невеликі розміри плодів. Поширений як культура в Австралії, Південній Африці.

Ці сорти мають велику кількість клонів, тому опис можна брати лише за основу. При вирощуванні ананаса в домашніх умовах не варто підбирати спеціальні сорти. На кімнатній плантації рослина часом втрачає ті чи інші сортові особливості, тому слід вести відбір поліпшених форм безпосередньо в домашньому саду.

Хвороби і шкідники ананасу

У порівнянні з іншими кімнатними плодовими культурами ананас мало страждає від хвороб і шкідників. Найпоширеніший шкідник ананаса- це щитівка. Знищити її на ананасах не складно, так як після першого покоління цей шкідник гине. Для профілактики рослину корисно обприскувати слабким розчином перманганату калію і тримати листя в чистоті.

У зимовий час через низьку температури при рясному поливі на стінках горщика утворюється цвіль. Її треба відразу ж змити теплою водою. Зниження температури в зимовий час при рясному поливі веде до загнивання кореневої системи. Були випадки, коли вона повністю відмирала, і рослина завалювалося. Коренева гниль – дуже часта хвороба ананаса при вирощуванні в домашніх умовах. При її виявленні підрізають нижню частину стовбура до живої тканини і повністю повторюють укорінення рослини.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->