Домашнє господарство // все про сад та город
Буряк

Сприятливі дні для посадки буряку у 2024 році: терміни, вирощування і догляд

| 0 comments

Щоб овочі були великими і соковитими, потрібно садити буряки на розсаду за місячним календарем. При цьому потрібно взяти до уваги особливості сорту. То ж коли сіяти буряк?

Щоб буряк дав хороший врожай, садити його потрібно правильно.  Вирощування буряків за місячним календарем, дозволить отримати гарні плоди. Загартоване насіння, дозволить плодам протистояти різним захворюванням і шкідливим комахам.

Сприятливі дні для буряка вже розписані в таблиці місячному календарі посадок.

Місяць Сприятливі дні Несприятливі дні
Лютий 1-9, 26-28 10, 24
Березень 1-8, 27-31 10, 25
Квітень 1-6, 26-30 8, 24
Травень 1-6, 26-31 8, 23
Червень 1-4, 24-30 6, 22
Липень 1-3, 23-30 6, 21
Серпень 1-2, 21-28 4, 19
Вересень 1, 20-27 3, 18
Жовтень 19-26 2, 17

Врахуйте, що в нейтральні дні, посадка можлива, але хороших сходів можна не отримати. Краще, звернути свою увагу на сприятливі дати.

Особливості вирощування буряку під плівку.

За місяць до висадки, тару з посівами вкривають плівкою і іноді відкривають.
При вирощуванні в парнику, необхідно регулярне провітрювання.
При посадці, необхідно рясно полити розсаду і внести добрива. В якості добрив, використовуються фосфорні суміші, гній або перегній.
Обов’язкові прополки і розпушування. Щоб знизити кислотність грунту, при розпушуванні додають крейду, вапно або золу.

Посадка буряку під зиму

Для посадки буряку під  зиму не варто поспішати, треба почекати, поки встановиться стабільно низький температурний режим, і грунт повноцінно промерзне без будь-якого шансу на повернення тепла. Тому необхідно уважно відстежувати метеопрогноз. Так, приблизні терміни для посіву буряка під зиму  – листопад. Озимий буряк такий же смачний і корисний.
Найсприятливіший час для посадки овочевої культури – спадаючий місяць, так як саджанці швидше приживуться і будуть активніше розвиватися.
Заборонено працювати на повний місяць, інакше овоч погано вкорениться, буде погано рости і врожайністю не порадує.

Правила посіву на розсаду

Для посіву насіння буряка знадобиться правильно приготована грунт. Ідеальна грунтосуміш складається з:

  • торфу;
  • перегною;
  • землі з саду;
  • піску.

Співвідношення цих компонентів має становити 2: 1: 1: 0,5. Якщо грунт відрізняється підвищеною кислотністю, то знадобиться ще зола.
Як тільки грунтосуміш готова, її потрібно прогріти в духовій шафі при температурі 180 ℃ півгодини. Це дозволить позбутися від збудників хвороб, що мешкають в землі.

Насіння коренеплоду перед посадкою треба:
перевірити на схожість. Для цього їх висипати в тару з солоною водою, перемішати. Від тих, які спливли, позбутися;
знезаразити – помістити насіннєвий матеріал в слабкий розчин перманганату калію

Насіннєвий матеріал краще заздалегідь проростити, щоб сходи швидше проклюнулися, а також була можливість позбутися від порожніх насіння. Для цього на вологу марлю їх викласти, а зверху знову накрити марлею або тканиною. Стежити, щоб вона постійно була вологою. Потім прибрати в тепле місце на кілька днів. Цього часу достатньо для появи сходів.

Для посіву треба підготовлений грунт всипати в ємність, в неї посадити насіння і засипати грунтом шаром 10-15 мм. Після цього полити землю, накрити плівкою або склом і поставити в тепле добре освітлене місце. Температура повинна становити 18-20 ℃. але коли сходи проклюнутся, то цей показник потрібно зменшити до 14-16 ℃.

Паростки буряку

Буряк

Підготовка ділянки та грунту до посадки буряка в відкритому грунті

Якщо вам не хочеться возитися з вирощуванням бурякової розсади, ви можете сміливо садити насіння відразу у відкритий грунт. До слова, саме так і робить більшість дачників. Однак влаштовувати грядки на будь-якому вільному клаптику землі було б неправильно. Місце для буряка повинно відповідати двом основним вимогам:

  1. Вільний доступ сонячних променів. Не саджайте буряк поблизу дерев, кущів, соняшнику, кукурудзи – всього, що може відкидати на неї тінь.
  2. Хороший дренаж. Не варто садити буряки в місцях, де відбувається застій вологи. Якщо іншого місця немає, спробуйте виправити поганий дренаж, додавши в грунт пісок, тирса або компост.

Якщо ділянка знаходиться в низині, виправте ситуацію, насипавши на нього землю в височин. Виберіть добре освітлений і дренується ділянку відкритого грунту Наступне, що потрібно враховувати при виборі місця для посадки буряка, це сівозміна. На колишнє місце її можна садити тільки через 4 роки. Вона також погано росте після капусти. Добрими попередниками буряків вважаються огірки, кабачки, гарбуз, картопля і зелень. Сміливо саджайте цю культуру навесні на місце, де виростали сидерати. Обраний під посадку буряка ділянку відкритого грунту необхідно правильно підготувати. Восени перекопайте його з додаванням органічного добрива (за винятком свіжого гною). Навесні спушите грунт і додайте в неї мінеральні добрива. Підійде аміачна селітра, суперфосфат і хлористий калій.

Вирощування і догляд буряку

Культура любить пухкий грунт з нейтральною реакцією середовища. Для розсади можна використовувати магазинний грунт або приготувати суміш, змішавши перегній, торф, дерен і пісок в співвідношенні 4: 2: 2: 1. Отриманий грунт змішати з деревною золою з розрахунку 1 стакан на 10 л суміші, потім пропарити його протягом 60 хвилин або пролити фунгіцидом для знезараження. Покупну землю обробляти не обов’язково.
Коренеплід, який тут вирощували через розсаду, дає урожай на 17-26 днів раніше, ніж при безрассадном способі. Крім того, сходи не потрібно буде проріджувати.
Насіння потрібно також обробити протигрибковим препаратом для запобігання виникнення хвороб. Не зайвим буде витримати насіння в розчині стимулятора росту протягом декількох годин.

Посадка

Буряк можна садити в загальні ящики або в індивідуальні стаканчики. Ємності заповнюють підготовленим грунтом і занурюють попередньо оброблений посівний матеріал на відстані 30 мм один від одного, присипаючи шаром землі, товщиною не менше 10 мм. Потім посадки розрівнюють і поливають теплою водою. Зверху ящики необхідно прикрити плівкою або склом для створення парникового ефекту і залишити при температурі + 18-20 C для проростання.

Після появи паростків ємності переносять в приміщення з температурою + 14-16 C, щоб загартувати молоді рослини і не дати їм витягнутися. Поливати молоді рослини необхідно в міру висихання верхнього шару грунту, а підгодовувати їх достатньо раз на 10-14 днів азотовмісних добривом.

Пікіровка

Пересадка буряка можлива тільки після появи сім’ядольних листочків. Рослинки рясно поливають, щоб уникнути пошкодження кореневої системи при пікіруванні. У ємності більшого розміру насипають новий грунт, пролита нітроамофоски, і переносять буряк разом з грудкою землі. Рослини схильні витягуватися до сонячного світла, тому через 5-7 днів після пікіровки їх бажано перенести з будинку, де температура досить висока, в прохолодну теплицю, прикриваючи від прямих сонячних променів перші 7-10 днів.

Якщо культура висаджена в індивідуальні контейнери, то пересадка не обов’язкова. Однак з одного насіння з’являється кілька стебел, тому їх доведеться прорідити.

Висадка на ділянку

Як тільки у сіянців з’являться 2 справжніх листка, їх можна пересаджувати на гряди. Зазвичай це роблять в середині травня-початку червня, в посадочні, сприятливі по Місяцю дні, однак температура навколишнього середовища днем ​​повинна встановитися на позначці + 10 C.

Грядки повинні розташовуватися на сонячному місці. З осені грунт повинен бути збагачений органікою і мінералами.

Також важливо дотримуватися сівозміни: буряк добре росте після:

картоплі;
огірків;
гарбуза;
зелені і прянощів;
сидератів.
Якщо висаджувати насіння буряка кілька років поспіль на одному і тому ж місці або після капусти, буде часто хворіти і дасть поганий урожай, тому що накопичуватимуться шкідники.
У перекопаний грунт переносять саджанці разом із земляною грудкою, поглиблюючи їх на 4-5 см, щоб не пошкодити кореневу систему. Дистанція між рослинами повинна бути не менше 10 см, а відстань між борознами – не менше 20 см. Після висадки буряк потрібно полити і робити це щодня до остаточного вкорінення кущиків. Потім частоту поливів необхідно скоротити до мінімуму, тому що перезволоження провокує таку хворобу як парша.

Грунт потрібно регулярно прополювати та розпушувати, щоб поліпшити аерацію

Азотомісткі добрива вносить можна, тому що при формуванні коренеплодів вони накопичуються в них у вигляді нітратів. Рослинам потрібен бор і йодована сіль для нарощування маси і солодощі.

Терміни дозрівання та збору буряків

Зріє коренеплід по-різному. Все залежить від особливостей посадженого сорти. Так, бувають ранньостиглий, середньостигла і пізня буряк. У перших період вегетації невеликий – всього близько 100 днів. Цього періоду досить, щоб отримати перший урожай. Збір припадає на липень-серпень.

Середньостиглі відрізняються більш повільним зростанням. На їх вегетацію відводиться 4 місяці, тому збирати таку культуру починають через 120-150 днів в серпні. Підходить для зберігання протягом всієї зими. Садити можна розсадним і безрассадним способом. Пізньостиглі види дозрівають протягом 130-135 діб.

Овоч не любить заморозків, тому збирати його слід до їх настання. Це не дивно, оскільки він трохи виступає на поверхні грунту, тому перепади температури можуть погубити буряк.

Чому буряк не сходить: можливі помилки

Озимий буряк може не сходити по численних причин: погані насіння, холодна земля, неправильна посадка, погода, захворювання і комахи. При купівлі насіння необхідно звертати увагу на термін придатності, якщо він вийшов, то насіння не будуть сходити. Враховують і умови зберігання. Щоб уникнути проблем, посадковий матеріал варто купувати в великих магазинах.

Інша помилка – неправильний посів. Для посадки, необхідно підбирати дренированную землю і саджати, згідно з правилами сівозміни.

Буряк допустимо вирощувати на тій же грядці, що і в минулому році.

В інших випадках, його можна висаджувати після:

гарбуза; часнику; цибулі; моркви; зелені; картоплі.
Насіння не варто заглиблювати глибше, ніж на 2-4 см. Якщо грунт легкий, то можна глибше. Коли земля жирна, то насіння поміщають ближче до поверхні.


Вам цікаво буде почитати про СПОСОБИ ВИКОРИСТАННЯ АГРОВОЛОКНА


Один з нюансів при вирощуванні буряка – погода. Так, садити цей овоч можна тільки при стабільній температурі землі. Особливої ​​ролі не грає температура повітря. Так, в перших числах квітня, температура може бути +20, а в травневі свята – 0 градусів. Існує ймовірність виникнення морозів, які знищать перші сходи. Щоб не помилитися з температурою грунту, необхідно помістити в землю градусник, заглубив його на 20 см. При вимірі температури, необхідно створити тінь і вибрати місце без прямих сонячних променів. Важливо враховувати, що в такому місці, вночі температура різко знизиться. Для отримання точних даних, поряд з термометром можна розмістити шматочок фанери або руберойду.

Чому буряк не росте.

Головною причиною того, що буряк не росте, є ураження хворобами і шкідниками. Якщо овоч засихає, можливо, йому не вистачає:

калію;
фосфору;
марганцю.
Ще одна причина – грибкова інфекція або поразка бурякової попелиць.

Для визначення дефіцитних елементів, слід оглянути зовнішній вигляд листя. При нестачі фосфору, листя ростуть повільніше, на поверхні з’являються коричневі плями, листя сохне. При низькому рівні марганцю, краї листя закручуються, кінчики піднімаються вгору. У просторі між жилками, з’являються сухі плями світло-жовтого відтінку. Вони темніють з часом, а листя опадає. Урожайність буде залежати від стану листя. Якщо були помічені відхилення, то необхідно додати необхідні добрива. Популярним способом, вважається внесення золи. Якщо причина в грибку, то використовуються склади з міддю або бордоською рідиною. Краще, використовувати профілактичні заходи.

До профілактики відносять глибоке вскапиваніе землі, облік правил посадки, посадку сидератів 1 раз за 2-3 роки, очищення від бур’янів та опалого листя.

Посадка буряків – процес простий, однак, вимагає дотримання певних правил. І починати слід з підбору якісного насіння і підготовки грунту. Щоб домогтися гарного врожаю, необхідно орієнтуватися на дати місячного календаря. З урахуванням астрологічних особливостей, можна своєчасно внести підживлення і полити грядки.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->