Домашнє господарство // все про сад та город

Способи укриття рослин на зиму.

| 0 comments

У суворі зими деякі дерева і чагарники часто підмерзають, а іноді вимерзають повністю. Щоб цього не сталося, потрібно правильно підготувати рослини до зимівлі. Є багато способів укриття рослин на зиму і у кожного з них є свої переваги та недоліки.

Не треба сприймати укриття рослин на зиму як панацею; укриття – це тільки один з методів, які допомагають підвищити зимостійкість рослин. Підготовкою рослин до зимівлі потрібно займатися комплексно: треба приділяти увагу не тільки правильній посадці рослин, але і їх своєчасному поливу, підживленню ну і, звичайно ж, укриттю своїх рослин, якщо вони цього потребують!

ukrittya-snigom

Укриття рослин снігом

Підгортання грунтом

Лапник і опале листя як укриття

Агроволокно – нетканий укривний матеріал

Інші способи укриття

 
Укриття рослин снігом.

Найдоступніше укриття взимку – це сніг. Після першого рясного снігопаду слід укрити снігом стовбури дерев на висоту близько метра, але навесні не забути його прибрати.  До випадання снігу можна утеплити дерева лапником, папером, тканиною або іншими матеріалами бажано на висоту 1-1,5 метра. Зверху папір або щільну тканину фіксують м’яким шпагатом або міцною мотузкою. Вважається, що це оберігає дерева не тільки від зайців і мишей, але і захистить від сильного поривчастого вітру і сонячних опіків. Але цей спосіб зовсім не підходить в в безсніжні зими.


Підгортання ґрунтом.

Це достатній спосіб укриття низькорослих рослин на зиму. Підгортання – створення над корінням і залишками стебел рослини горбка з ґрунту – традиційний метод зимового укриття рослин. Завдяки підгортання ми не стільки захищаємо рослини від морозів, скільки створюємо навколо них рельєф ґрунту. За рахунок цього рельєфу навесні краще відводяться талі води, а сама рослина захищене від вимокання.ukrittya-zemleyu

Підгортання – хороший спосіб укриття рослин на зиму,але намагайтеся підгортати не звичайною садовою землею, а, наприклад, перегноєм. Він має більш рихлу і легку структуру, в порівнянні з землею, не злежується, має більш високу теплоізоляцією, так як у нього низька теплопровідність, і істотно підвищує родючість ґрунту, служачи не тільки хорошим укриттям, а й відмінним добривом.


Лапник і опале листя як укриття.

Ялинковий і сосновий лапник заслужено вважається одним з кращих укривних матеріалів : він прекрасно справляється зі своїм завданням – стає відмінним укриттям для рослин на зиму. Причому береже їх не тільки від сильних морозів, але і всюдисущих гризунів , які так і норовлять поласувати нашими рослинами.

uktittya-listyam

Крім того, лапник відмінно захищає рослини від холодних вітрів, мокрого снігу та крижаних дощів. Він не підвищує морозостійкість рослин, але під його надійним захистом створюється ідеальне для зимівлі рослин теплоізоляційний повітряний простір з відмінною вентиляцією. Під укриттям з гілля не тільки чудово згладжуються перепади температур, а й втрачають свою згубну силу промені зимового сонця які можуть опалити ніжні стовбурці молодих дерев. Отже, лапник є ідеальним засобом для підвищення зимостійкості рослин.

Але якщо ви живете далеко від лісу, запастися лапником буде досить проблематично і по-друге, разом з принесеним з лісу ялиновим гіллям ви можете занести на свою ділянку різних шкідників і навіть інфекцію.

Заготовлювати лапник можна тільки з тих хвойних, які здорові, а ще краще – і ростуть на вашій ділянці.

Опале листя – також непоганий укривний матеріал: воно надійно захищає ґрунт від перших холодів і служить прекрасною їжею дощовим черв’якам, які, в свою чергу, підвищують родючість ґрунту.

Але й в листі є ряд недоліків. Воно по-перше у більшості дерев швидко розкладаються. Крім того, саме в листі дуже люблять влаштовуватися миші, які не принесуть саду ніякої користі, а от шкоди завдадуть не мало. За зиму не встигає згнити тільки дубова листя – саме його краще використовувати в якості укривного матеріалу . Як альтернативу можна використовувати листя берези , клена та каштана і не забути під кожну рослину покласти отруту від мишей.

Але і це ще не все. Перш ніж вкрити листям ваші рослини, її потрібно правильно заготовити: листя необхідно зібрати свіжими і абсолютно сухими. Не можна вкривати рослини мокрим листям, до використання воно повинне зберігатися в сухому приміщенні.

Ще один мінус використання листя в якості укривного матеріалу – його весняне прибирання, що віднімає багато сил і часу. Як цього уникнути? Все гранично просто: треба збирати листя своєчасно, складаючи його сухим в сітчасті мішки з пластикової або капронової сітки з дрібними осередками (в таких мішках продають овочі) і вкривати рослини прямо цими мішками, не висипаючи з них листя. У таких сітках листя буде нормально зберігатися. А навесні всього за кілька хвилин можна розібрати імпровізоване укриття.

Щоб листя в сітках протягом усього зимового періоду залишалося сухим і не пріло, над ним необхідно зробити додаткове укриття . Для цього можна спорудити жорсткий каркас у формі куба або піраміди – і обтягнути цей каркас будь-яким нетканим матеріалом (тільки не поліетиленовою плівкою!).


Агроволокно, спандбонд – укривний нетканий матеріал.

Безумовно, неткані укривні матеріали істотно полегшили нашу працю. З їх допомогою стало легше вирощувати деякі культури і вони дійсно служать відмінним матеріалом для зимового захисту рослин, але тільки в тому випадку, якщо використовувати їх правильно.ukrittya-agrovoloknom

Ретельно укрита щільним чохлом з нетканого матеріалу деревця після зими просто може загинути. Чому? Усе дуже просто: чохли з нетканих матеріалів дійсно служать чудовим захистом хвойним, але тільки в країнах з малосніжними і теплими зимами! У нас же – коли відлиги чергуються з сильними морозами – використовувати подібні чохли потрібно дуже обережно!

Під час відлиг і можливих дощів взимку а потім сильних морозів дерево може вкритися сталевим панциром і просто замерзнути або спаритися при сильних відлигах.

Вихід простий – потрібно не укутувати в нього дерево і повністю. Потрібно накинути його на верхню частину крони, приблизно на 1/3, залишивши нижню частину без укриття. Тільки ні в якому разі не накручуйте нетканим матеріалів верхню частину рослини, зробіть щось типу куреня. Тоді ніжні гілочки не будуть торкатися до мокрого і холодного «панциру» з нетканого матеріалу. Таким чином, ви і вкриєте дерево, захистивши його не тільки від морозів, але і від впливу сонячних променів.

А ось чудовим захистом нижньої частини послужить сніг. Просто після снігопаду згребіть під дерево побільше сніжку і, по можливості, прикрийте його лапником. І лише тоді, коли практично весь сніг розтане але морози ще збережуться, можете накинути якусь тканину і на решту дерева. Причому, не обов’язково це має бути нетканий матеріал, можна використовувати звичайну мішковину або щільні картонні щити.

Якщо ви неодмінно хочете використовувати нетканий укривний матеріал для зимової захисту троянд , клематисів та інших рослин – використовуйте, але знову ж таки, комбінуючи його з іншими способами захисту: того ж листя або ялинового гілля. Тільки так ви зумієте створити ідеальне зимове укриття для рослин.


Інші способи укриття рослин.

  • Керамзит, який служить не тільки прекрасним укривним матеріалом , але і ukrittya-keramzitomвідмінною мульчею , хорошим дренажем і утеплювачем . Причому перевага керамзиту полягає ще й в тому, що він захищає рослини як взимку, так і влітку, відмінно оберігаючи від загнивання кореневу систему. Щоб підготувати рослини до зими, керамзит потрібно підсипати відразу після обрізки рослин восени, немає сенсу чекати більш холодної погоди.
  • Торф , яким вже традиційно утеплюють землю навколо різних чагарників і дерев. Але і з торфом будьте обережні – він дуже закислює ґрунт , і якщо для деяких рослин це тільки на благо, то на інших впливає дуже згубно.ukrittya-ocheretom
  • Очерет, кукурудза. Вкривати яблуні можна і природними матеріалами. У давнину для цього використовували: солому, очерет, стебла кукурудзи. При такому укритті дерева мають чудовий захист від морозів і гризунів. Хоча іноді в очеретах можуть заводитися миші, тому про всяк випадок при такому укритті потрібно розкладати отруту біля кореневої шийки.

 

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->