Домашнє господарство // все про сад та город

Хурма у відкритому грунті.

| 2 коментарі

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...

Як вирощувати хурму в домашніх умовах і навіть змусити її плодоносити?  З насіння виросте лише дичка, яку потрібно буде прищеплювати культурним сортом. А якщо клімат для хурми невідповідний, то і культурний черенок взяти буде ніде. Крім того, сама хурма не володіє декоративними властивостями. Ті, хто бачив її дерево, це підтвердить.
Проблеми в квартирі виникнуть у зв’язку з тим, що дерево зовсім не слаборосле, росте в природних умовах до 15 м. Для запилення потрібно ще одне деревце хурми. Ще треба додати, що рослина скидає на зиму листя, і в період спокою йому буде потрібно низька температура і певна вологість, які в квартирі створити дуже проблематично.
Що ж робити? Виявляється є сорти хурми зимостікої, які можут рости і на нашій території у відкритому грунті.

Види хурми

Поширення в якості плодової культури отримали кілька сортів зимостійкої  хурми розповсюдженої в наших широтах.

Віргінська хурма може витримувати морози до -30 ° С. При -25 ° С підмерзають у неї тільки кінчики гілочок, що не визріли за літо.
На зиму рослини підгортають землею, оберігаючи місце щеплення від вимерзання. Наземну частина не вкривають взагалі.
Якщо в перші роки гілочки підмерзають, не треба сильно засмучуватися. З віком хурма стає більш морозостійкої, і коли вступить у плодоношення, проблема сама вирішиться.
До вибору сорту треба підійти дуже серйозно. -30 ° С витримують тільки самі зимостійкі сорти.  Починати займатися хурмою найкраще з цього сорту. І потім, якщо вона себе добре почуває у вашій місцевості, пробувати інші.
Нікітська бордова має плоди бордового забарвлення, масою до 120 г, дуже смачні, красиві, малосеменние. Сорт без істотних пошкоджень витримує короткочасне зниження температури до -24-26 ° С. Але для плодоношення йому необхідні запилювачі.
Найбільший інтерес представляють останні селекційні досягнення – Гора Говерла і Гора Роман-Кош. Ці сорти переносять короткочасне зниження температури до -24-25 ° С. Плоди Гори Говерли дозрівають у третій декаді жовтня, досягають маси 270 г, мають бордове забарвлення, дуже смачні, зберігаються до лютого. Цей сорт, на думку багатьох садівників, – один з найкращих сортів хурми взагалі (за розміром і смаку плодів), навіть серед великоплідних незимостійких форм хурми східної.
Плоди Гори Роман-Кош дозрівають до початку листопада, досягають маси 250 г, мають жовте забарвлення, зберігаються до середини січня. Обидва сорти високоврожайні, але потребують обпилювачів.
Зимостійкість самих великоплідних і солодких сортів не надто висока. Але кущове формування і здатність рослин швидко відновлюватися після підмороження дають непогані шанси на приживлюваність в наших садах.

 Посадка хурми

Саджанці після купівлі потрібно посадити якомога швидше, щепленням на південь. Коренева шийка заглиблюється на 7-10 см на важких грунтах і на 10-15 см – на легких. Землю навколо саджанця не можна втоптувати – можна підсипати грунт після просідання і рясно полити. Грунт під посадку хурми підготовляється так само, як і будь-який інший плодової культури. Розміри посадкової ями залежать від розміру кореневої системи – яма повинна бути на 20 см більше, ніж їх діаметр. Схема посадки високорослих сортів – 7х7 м, для низькорослих – 5х3 м, при загущених посадках – до 3х3. Одного чоловічої рослини досить на 8 жіночих.

 Обрізка і формування крони хурми.

Молоді рослини обрізають на висоті 80-90 см від кореневої шийки. З нових бічних пагонів формують 4-5 скелетних гілок, нижня з яких повинна бути на висоті 50-60 см від кореневої шийки. У наступному сезоні майбутні скелетні гілки обрізають до 35-40 см. У цьому ж році може початися плодоношення, після чого хурму не можна сильно обрізати. Обрізка повинна стимулювати утворення достатньої кількості нових однорічних пагонів, на яких утворюються плоди.
Санітарна обрізка хурми проводиться щорічно, а омолоджуючу обрізку починають, коли помітно знижується ріст пагонів. У рік проведення омолоджуючої обрізки дерево зазвичай не плодоносить.

Так як хурма за своєю природою – рослина дуже велике, а віргінська ще вище, то в наших умовах краще формувати її не деревом, а кущем. Таку форму рослини легше контролювати, підтримуючи висоту на рівні 3-4 м. Тоді й плоди буде зручніше збирати.

Догляд та підживлення

На родючих ґрунтах підгодівлі потрібні 8-річним рослинам, на бідних грунтах – 5-6-річним. Для цього навесні вносять повне комплексне добриво – азот, фосфор, калій у співвідношенні 2-2,2: 2: 1.
Поливають молоді насадження приблизно 2 рази на місяць, дорослі – 1 раз або рідше в залежності від кількості опадів.
Догляд за насадженнями хурми включає весняне й осіннє перекопування і кілька спушень за сезон. Штамби на зиму бажано укутати утеплювачем. Стовбури і підстави скелетних гілок рекомендується щорічно білити. При рясному плодоношенні під гілки підставляють підпірки.
Хурма дуже рідко пошкоджується хворобами, а з шкідників може пошкоджуватися личинками хруща.

2 Comments

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->