Домашнє господарство // все про сад та город
Заміокулькас

Заміокулькас, розмноження та догляд

| 0 comments

Заміокулькас встигли полюбити за її невибагливість та незвичайний зовнішній вигляд. І навіть уже вигадали народну назву — «Доларове дерево».

Зміст:
Опис заміокулькасу
Особливості вирощування заміокулькасу
Догляд за заміокулькасом у домашніх умовах
Розмноження заміокулькасу
Хвороби та шкідники заміокулькасу


Заміокулькас – опис.

Заміокулькас (Zamioculcas) – монотипний рід рослин сімейства Ароїдні (підродина Aroideae), представлений єдиним видом – Заміокулькас замієлистий (Zamioculcas zamiifolia) родом з тропічної Африки.

Батьківщина заміокулькаса — пустельні простори Африки, де він росте разом з іншими сукулентами — рослинами, здатними запасати вологу в м’ясистих стеблах, листі та корінні, яку ці рослини використовують у період посухи.

Доларове дерево має велику підземну бульбу, досить велике шкірясте листя, покрите восковим нальотом. Листя заміокулькаса перисті, прямостоячі, розташовуються на товстих, м’ясистих черешках. Усі частини цієї рослини пристосовані до створення запасів води у разі тривалої посухи. У доларового дерева цвітіння — це досить рідкісне явище, особливо в кімнатних умовах.

Квітка нагадує початок, у якому зібрані світлі, дрібні квіти. Сам початок утворюється в нижній частині рослини і прикритий зеленим покривалом, тому малопомітний. Росте заміокулькас повільно, але доросла рослина виростає до одного метра заввишки, тому скоріше підходить для великих приміщень, хоча як одиночна рослина прикрасить будь-який інтер’єр.

Особливості вирощування.

Температура: Помірна, взимку переважно 16…18 °C, але не нижче 12 °C.

Світле місце з розсіяним світлом. Влітку віддає перевагу розміщенню на свіжому повітрі – на балконі, в саду і т.п. Взимку доведеться переставити квітку ближче до вікна.

Полив: Помірний з весни до осені, але при цьому на піддоні не повинна залишатися вода, взимку полив рідший, ґрунт повинен добре просохнути до наступного поливу. Рослина легше переносить деяку пересушку, ніж застій води у ґрунті – це може призвести до загнивання коренів та утворення стеблової гнилі.

Добриво: Зазвичай, підгодівлі не потребує.

Вологість повітря: Доларове дерево не вимагає обприскування листя, але іноді треба влаштовувати обмивання, щоб рослина не запилилася і не втрачала привабливості. Влітку на відкритому повітрі достатньо дощових обмивань.

Пересадка: Щорічно навесні. Грунт повинен бути досить поживним. Для молодих рослин – 1 частина дернової землі, 1 частина листової землі, 1 частина торф’яної та 1 частина піску. Можна додати трохи перегнійної землі, що добре перепріла. Пересадку старих екземплярів заміокулькаса проводять кожні два роки навесні. Горщик для заміокулькаса має бути пропорційним з кореневою системою. Хороший дренаж є обов’язковим.

Розмноження: Розподілом куща, листком, живцями. Лист перед посадкою краще трохи підсушити. Вкорінювати живці або лист бажано з ґрунтовим підігрівом та із застосуванням фітогормонів, для кращого коренеутворення. Укорінення може тривати до 2-х місяців.

Догляд за заміокулькасом у домашніх умовах

Як кімнатна рослина заміокулькас культивується порівняно недавно. Ця рослина дуже підходить для наших квартир, де центральне опалення створює в квартирах сухість повітря, близьку до пустель. Крім того, ця кімнатна рослина дуже невибаглива. Його можна забувати поливати, воно добре переносить яскраве сонце і невелике затінення, досить широкий діапазон температур (від +12°C градусів взимку до +30°C і вище влітку). Заміакулькас не треба обприскувати, хоча обприскування і не приносить заміокулькасу жодної шкоди.

То ж відповідь на питання: «Як доглядати за заміокулькасом?» проста – заміокулькас любить тепло, яскраве світло, дуже помірний полив. Не любить вогкість, особливо при знижених температурах, тому поливати замиокулькас влітку треба в міру повного просихання земляної грудки, а взимку не частіше 1-2 разів на місяць.

Найкраще місце в квартирі для заміокулькаса – підвіконня південного вікна, але він не зачахне і на північній стороні. Правда, при такому розташуванні листя у рослини буде трохи дрібніше, і поливати в цьому випадку його треба значно рідше. Влітку квітку добре буде винести на балкон.

До ґрунту у доларового дерева теж особливих вимог немає. Земля в горщику може бути будь-якою, тільки не глинистою (можна взяти готову земляну суміш для кактусів), але хороший дренаж є обов’язковим.

Росте доларове дерево повільно, тому часто пересаджувати його не потрібно, але все-таки, при заповненні корінням всього простору горщика, для заміокулькаса пересадка дуже бажана. При пересадці зверніть увагу – бульби, їх не треба заглиблювати в землю. Вони мають бути трохи виглядати на поверхні.

Підгодовувати заміакулькас добривами для кактусів і сукулентів потрібно дуже обережно, тільки в період вегетації раз на місяць, і то не обов’язково. Краще не годувати зовсім, ніж перегодувати. У період спокою взимку годувати зовсім не потрібно.

Розмноження заміокулькасу

Знайти насіння заміокулькаса в наших широтах неможливо, тому для заміокулькаса розмноження в наших краях можливе тільки вегетативним способом. Для отримання нової рослини можна використовувати усі частини рослини.

Заміокулькас розмноження

Найпростіший спосіб – поділ дорослої рослини. В цьому випадку рослина виймається з горщика, ділиться кореневище, підсушується, потім кожна частина висаджується в окрему ємність.

Другий спосіб – відділення складного листа-“гілки” з брунькою. Відокремлену частину спочатку підсушують, а потім висаджують у постійний горщик, при цьому бруньку-клубень треба заглиблювати в землю лише до основи листка. Далі – звичайний догляд.

Нарешті, найдовший шлях — розмноження одиничною листовою пластинкою. Відокремлений від рослини листок пару днів підсушують, потім висаджують у невеликий горщик, у легкий піщаний грунт, поглиблюючи на 1/3, поливають і накривають банкою, регулярно провітрюють. Процес формування коренів-клубнів дуже тривалий і на нові листочки треба чекати близько півроку.

Хвороби та шкідники заміокулькас.

Заміокулькас хворіє та уражається шкідниками рідко. Це дуже витривала рослина, але все ж таки і її можна «знищити» невмілим доглядом. Найбільша помилка – надмірний полив. У цьому випадку починають загнивати коріння. Якщо така біда сталася, треба рослину вийняти з горщика, відокремити згнивші частини рослини, а частину, що залишилася, посипати товченим вугіллям, підсушити і пересадити в новий грунт, надалі поливати квітку дуже помірно.

Якщо у доларового дерева жовтіє листя, то це ще не означає, що квітка хвора. Рослина хоч і повільно, але росте, у нього з’являється нове листя, а старе жовтіє і відмирає, при цьому на стеблах можуть з’являтися темні плями.

Якщо листя жовтіє, але при цьому ростуть нові пагони і темні плями сухі, все гаразд, рослина здорова. Видаляти жовті листя треба тільки після їх повного засихання.

Якщо доларове дерево жовтіє, і при цьому не ростуть нові пагони, то є причини для занепокоєння. Пожовтіння листя може викликати різка зміна температур, протяги, недостатній полив та ураження шкідниками.

Шкідники

Заміокулькас може уражатися павутинним кліщем, щитівкою, попелицею.

Павутинний кліщ — дуже маленький червоний павучок. З’являється на нижній стороні листя і обволікає їх тонкими білими павутинками. Знищується обприскуванням та обмиванням листя, особливо з нижнього боку, водою, слабким тютюновим настоєм, запиленням (на свіжому повітрі, поза кімнатами) меленою сіркою або рослина обробляється готовими системними інсектицидами.

Щитівка, або щитова попелиця одержала назву від воскоподібного щитка, яким покривається тіло дорослого шкідника. Спочатку в молодому віці щитівка малопомітна, але швидко розмножується, покриваючи стебла та листя темними плямами. Дорослі особини нерухомі і сидять під щитками, з-під яких виповзають личинки та розповзаються по всій рослині. У цей час їх знищують, обприскуючи мильно-тютюновим розчином, до якого можна додати трохи гасу або денатурованого спирту. Дорослих шкідників разом зі щитками видаляють вологим тампоном, але при цьому треба обробити всю рослину інсектицидом або мильним розчином для видалення личинок.

Попелиця — дрібна комаха може бути зеленим, сірим або чорним забарвленням. Поселяється на нижній стороні листка і харчується соком рослин, що призводить до засихання та згортання листя. Швидко розмножується. Знищується готовими препаратами, які продаються в магазинах або розчинами нікотин-сульфату у воді з милом у співвідношенні 1 гр. нікотин – сульфату на 1 літр мильної води.

Після обробки доларове дерево через добу треба добре вимити, закривши ґрунт поліетиленом. При необхідності обробку повторюють.

У будь-якому випадку, якщо жовтіє заміокулькас і хвороби квітки очевидні, навіть якщо зникла вся надземна частина рослини, не поспішайте її викидати. Вийміть його з горщика, огляньте коріння і бульби, якщо вони не втратили пружності і виглядають здоровими, обмийте їх слабким розчином марганцю, підсушіть і посадіть в новий ґрунт, почніть поливати.

Цілком можливо, що квітка як у себе на батьківщині, коли під час посухи пропадає вся надземна частина рослини, при настанні сприятливих умов з бульб, що збереглися, дасть нові пагони. Заміокулькас витривалий і стійкий, як справжній чоловік.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->