Домашнє господарство // все про сад та город

Розмноження абрикос.

| 0 comments

Абрикос, як і більшість плодових культур, зазвичай розмножують вегетативно. Для цього здебільшого застосовують такі способи: кореневої порослю, кореневими нащадками штучно ізольованих коренів, кореневими живцями, щепленням. Крім того, хоча він практично не застосовується, але можливий і дуже хороший метод повітряних відводків та метод розмноження насінням.

Вирощування відводками.

поросль абрикосКоренева поросль з’являється частіше у молодих рослин при пошкодженні надземної частини морозами, тваринами або надмірної обрізанням. А кореневі відводки виникають при свідомому чи випадковому (при перекопуванні) пошкодженні кореневої системи. Значення обох цих способів невелика, оскільки кореневої порослі та відводків зазвичай утворюється невелика кількість, а їх викопування завдає шкоди кореневій системі материнського дерева.

Причому слід враховувати, що брати їх слід тільки від дерев з хрошими плодоносними якостями, щоб не тиражувати малопродуктивні клони. Не слід брати поросль, близько розташовану до кореневої шийки дерева, оскільки вона має дуже слабку кореневу систему. І головне, якщо дерево щеплено – то поросль і нащадки будуть, що природно, від малоцінної підщепи.

Спосіб кореневого живцювання може дати набагато більше посадкового матеріалу, однак застосовується також досить рідко.

Вирощування з насіння

абрикос из косточкиВирощений з кісточок місцевої рослини абрикос буде набагато більш стійкий до клімату, і властивості сорту абрикоса зазвичай успадковуються. Тому кісточки – хороший спосіб для вирощування абрикоса.

Насіння промивають і садять або відразу, ще мокрими, і все літо стежать, щоб гряда була волога, або зберігають до осені у вологому піску в підвалі і садять не пізніше початку жовтня.
Другий варіант – посадити кісточки навесні.
Для цього на початку березня насіння, що зберігалися при кімнатній температурі, слід замочити на 5 днів у холодній воді, постійно її оновлюючи, після чого помістити в пакет у вологий субстрат (тирса, мох, пісок), 1 частина насіння на 3 частини субстрату. Суміш витримують при + 4 + 12 ° С, в пакеті роблять отвори для доступу повітря. Стратифікація триває від 40 до 100 днів, залежить від сорту абрикоса. Про те, що насіння готове до посадки, ви дізнаєтеся, побачивши, що кісточки тріснули і проросли. Але якщо це сталося дуже рано, то треба перенести насіння в ще більш холодне місце, 0 + 2 ° С.

Садять насіння на початку травня в нейтральний грунт з попередньо внесеними до нього органічних та мінеральних добрива. У підготовленій гряді робиться борозна, вона добре проливається водою і на глибину близько 7 см садять насіння. Відстань між кісточками має бути не менше 10 см, між рядами 50 см. Після посадки замульчуйте грядку перегноєм, перепрілою тирсою або крихтою торфу. Абрикос швидко зростає, в продовж літа сіянець зросте до 100 см. Уже в наступну зиму можна пересадити саджанець на його постійне місце або використовувати в якості підщепи при щепленні. Вже через 3-4 роки деревця почнуть давати врожай.

Розмноження щепленням

Основним способом вегетативного розмноження абрикоса є щеплення. Його прищеплюють на сіянцях диких або напівкультурних форм (Жерделі), на сливі домашній, яку ділять на наступні групи: угорки, ренклоди, мірабелі, яєчні сливи, терносливи і терен. Останні дві іноді вважають самостійними ботанічними видами. Крім того, він прищеплюється на персику, гіркому мигдалі і аличі.

Морозостійкість підземної частини при щепленні на мигдалі і персику – низька. Тому вони можуть бути застосовані лише на півдні. Морозостійкість коренів підщеп аличі, абрикоса і сіянців культурних сортів слив – середня і залежить від зимостійкості відповідного підщепи.

На власних підщепах, мигдалі і угорки абрикос розвиває дерева середньої величини, на мірабелі, персику та аличі – найбільш сильні по зростанню, а на терні – невеликі, карликові і напівкарликові. Останні дуже цінні, особливо для більш суворих регіонів поширення на півночі. Крім того, це дуже зручно при зборі плодів і догляді за деревами.

Підщепи персика і мигдалю не виносять важких глинистих, щільних, а також перезволожених грунтів, вони нестійкі до близького стояння грунтових вод і поганий аерації, а також сильно уражаються бактеріальним кореневих раком. Підщепу аличі зазвичай використовують на важких, вологих ґрунтах. В саду він утворює рясну кореневу поросль, особливо в Приштамбовий зоні. Підщепи абрикоса посухостійкі, порослі утворюють мало, часто страждають від подпреванія кореневої шийки при відлизі в районах з нестійкими зимами і рясним сніговим покривом.

Сливові підщепи потребують суглинних, добре дренованих, достатньо багатих поживними речовинами грунту. Їх вимоги до тепла коливаються в широких межах і залежать від походження виду, сорту і зразка. Терн відрізняється здатністю добре пристосовуватися до всіляких умов. Сливові підщепи, особливо терну, мають негативним властивістю давати велику кількість кореневої порослі, що вимагає додаткових витрат на їх видалення. Особливо важливим є те, що щепленням абрикоса на різні сорти сливи і терну можна уникнути небезпеки підпрівання кореневої шийки.

копулировка 1У 1-2-річному віці саджанці-підщепи можна прищеплювати черешком плодоносному абрикосу. Для копулировки (щеплення суміщенням стовбура саджанця, обрізаного на висоті 3-7 см від землі, і держака) ствол повинен бути не тонше 0,8 см. Зазвичай щеплення робиться в квітні-травні, в період сокоруху.
Інший варіант – щеплення в більш старшому віці, «за кору» на окремих скелетних гілках. Це прискорить терміни плодоношення рослини, дозволить запилюватися на одному дереві різним рослинам.

Повітряні відводки.

воздушные отводкиПовітряні відводки – один зі старих способів вегетативного розмноження. Він був відомий в Китаї більше 4000 років тому і до сих пір широко використовується там; тому метод повітряних відводків традиційно називають китайським.

Утворення коренів має відбутися на невідокремленому здерев’янілому пагоні. У 15-25 см від його верхівки знімають кільце кори і пошкоджену ділянку закривають від світла. У цих умовах можливе формування коренів. Якщо його оточити теплою і вологою землею, то коріння починають енергійно рости. Потім укорінений відводок відокремлюють від маточної рослини і висаджують.

Повітряні відводки застосовують для розмноження великої кількості деревних культур. Цей спосіб надзвичайно зручний, оскільки він не вимагає спеціального обладнання, а рослини мало пошкоджуються. Повітряні відводки отримують або навесні з доспілих пагонів попереднього року – в цьому випадку кільце кори зрізують недалеко від верхівки, – або в кінці літа з напівздеревілих пагонів цього ж року.

Вибирають зростаючий пагін. На ділянці 15-30 см від його верхівки видаляють всі бічні гілки і листя. Потім на стеблі роблять кільце, в результаті чого поживні речовини і фітогормони починають накопичуватися в тому місці, де необхідно викликати утворення коренів, – зазвичай в 20-25 см від верхівки пагону. Для посилення коренеутворення оголену поверхню можна обробити порошком, що містить регулятори росту.

Кращим середовищем для утворення коренів служить сфагновий мох: він прекрасно утримує вологу, добре аерується. На ніч мох замочують у воді. Потім беруть дві великі жмені моху, злегка віджимають його і скачують в кулю, так що всі волокна сплутуються. Коли вийде грудка діаметром 6-7 см, його розривають пальцями навпіл і цими половинками щільно обжимають ділянку стебла з кільцем. Потім мох обертають квадратним шматком чорної поліетиленової плівки, а обидва кінці примотують до стебла ізоляційною стрічкою. Переконайтеся в тому, що атмосферна волога не зможе проникнути всередину, інакше мох перезволожеться. Для цього краї поліетилену обв’язують з перетином, намотуючи стрічку по спіралі, щоб вона зайшла і на відкриту частину стебла. Чорний поліетилен забезпечує збереження вологи, підвищену температуру, виключає потрапляння світла і при цьому не порушує газообмін.

Для утворення коріння знадобиться щонайменше вегетаційний період. На час закінчення періоду спокою з відводку видаляють весь молодий приріст і секатором нижче плівки зрізають і сам пагін. Плівку знімають.

Найбільш відповідальний етап – виживання на власних коренях відокремленого від материнської рослини відводка. Відводок висаджують в горщики з грунтовою сумішшю, злегка розпушивши грудку моху і його коріння. Після посадки для кращого контакту з корінням субстрат ущільнюють, але не занадто. Горщики ставлять в умови захищеного грунту, де триває подальше зростання коренів і рослини остаточно приживаються.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->