Домашнє господарство // все про сад та город
Алича

Алича. Правила посадки та догляд.

| 0 comments

Ну який же сад може обійтися без аличі? Вона давним-давно прижилася в наших садах. Тим більше, що вирощування аличі практично не доставляє власнику садe ніяких турбот. Вона постійно дає високі врожаї, росте самостійно, а догляд їй потрібен мінімальний. Живе дерево довго до 50 років. З них активно розвивається в перше десятиліття.

В однорічного деревця вже починають розвиток плодові бруньки, а плодоносити вона вже зможе через рік після посадки. А ще через 2-3 роки дерево зможе дати урожай близько 40 кг. У доглянутому саду кожне дерево може дати більше 100 кг соковитих ароматних плодів. З них готують компоти, джеми, соки, варення і ще багато всього смачного.

Алича – відмінний ранній медонос. Аромат її квітів приверне в ваш сад масу комах-запилювачів, що дуже важливо для інших рослин. А ще її квіти краще, ніж квіти інших рослин, переносять раптові похолодання.Цветение

Де розміщувати аличу

Розміщувати аличу в саду потрібно в теплому кутку, де багато сонця і немає холодного вітру. Дуже добре алича буде себе почувати біля  будівель на південній стороні. Тут вона буде захищена і від вітру, і від заморозків, тому і плоди у неї будуть побільше і солодша, ніж у інших дерев, та й врожайність вище.

Ґрунт для аличі.

Якогось особливого ​​ґрунту для аличі не потрібно, вимог в цьому питанні у неї немає ніяких, але, все ж, краще почувається на родючому суглинку. Якщо ґрунт під вирощування аличі кислий, то його слід напередодні посадки повапнувати доломітовим борошном або крейдою, а в лужний ґрунт додати гіпс.

Коріння аличі залягають на глибині 30 см, тому їй добре підходять ділянки з заляганням ґрунтових вод від 1,2 м і глибше. Якщо води розташовані ближче до поверхні землі, то аличу потрібно вирощувати на насипному ґрунті (на клумбі).

Правила посадки аличі.

Саджанці аличі потрібно висаджувати у відкритий ґрунт навесні, до того, як розпустяться бруньки. Якщо з посадкою запізнитися, то приживатися саджанці будуть погано, а восени їх можуть пошкодити ранні заморозки. Якщо саджанець знаходиться в ємності, то висаджувати можна, коли вам буде зручно.

Підготовка посадкових ям

Місце під висадку аличі потрібно приготувати ще з осені. Посадкова яма повинна мати розмір 60х60х60 см. Якщо ям кілька, то розташовувати їх один від одного потрібно на відстані не менше 3 метрів. Потім їх заповнюють живильним водопроникним ґрунтом (попередньо розпушивши денце), додають перегній, калійні і фосфорні добрива, щедро поливають водою і, якщо потрібно, розкисляють. Потім яму необхідно засипати землею і на деякий час про неї забувають.Посадка дерева

Висадка 

Навесні землю з ямки виймають, в центрі ямки роблять горбок, і по ньому розподіляють коріння саджанця. Ближче до краю ямки забивають кілок, так щоб його висота над поверхнею землі була не менше 1 м. Біля нього розміщують саджанець, розправляють коріння, засипають землею, ущільнюють землю і поливають, а сам саджанець прив’язують до кілочка. Садити потрібно на таку глибину, щоб після остаточної посадки коренева шийка саджанця перебувала врівень з поверхнею землі.

Потім, посадкову ямку засипаємо землею і робимо навколо неї лунку для поливу. Поливаємо (для цього буде потрібно по 1,5 відра під кожен саджанець). Щоб волога після поливу зберігалася довше, землю навколо саджанців мульчують товщиною в 5 см і більше. Якщо саджанці знаходяться в ємності, то спочатку рясно поливають землю в ємності, а потім після посадки саджанець поливають ще.

Догляд за саджанцями.

Полив.

Поливати саджанці потрібно тільки в разі посухи. Зазвичай достатньо трьох поливів: коли дерево відцвіте, коли перестануть рости пагони, коли забарвляться плоди. Для одного дерева достатньо буде від 5 до 6 відер води.Полив дерева

Крім того в процесі вирощування догляд за аличею включатиме в себе регулярні прополки і мульчування.

Підживлення

Догляд за аличею не обходиться без улюбленої нею підгодівлі. Найбільше з добрив їй необхідні калій і азот, а фосфор – по мінімуму. Органіку (гній або перегній) слід вносити восени – один раз в 2 або 3 роки. На 1 м2 потрібно близько 5 кг добрива. Це буде головна підгодівля.

Мінеральні добрива вносять щороку. Азотні добрива вносять за три рази. Перший раз – навесні (перед тим, як дерево зацвіте), другий раз – на початку літа, коли формується і розвивається зав’язь, втретє – в середині літа. Цю підгодівлю можна об’єднати з внесенням калійних добрив. Добрив потрібно не більше 30 г – на кожен м2.

Не забувайте: якщо добрива ви внесли при посадці, як мінеральні, такі перегній, то поки дерево не почне плодоносити, підгодовувати його НЕ потрібно.

З добривами не варто переборщувати, так як зайві добрива провокують ріст пагонів нездатних дати урожай!

Захист від хвороб аличі та обрізка.

Щоб захистити саджанці від хвороб, восени потрібно обприскати їх розчином мідного купоросу .

Догляд за деревами не обійдеться без обрізки. Проводячи весняну обрізку, потрібно вкоротити пагони, довжина яких більше 0,5м. Це підстьобне розвиток бічних бруньок, а з них сформуються пагони.

Влітку можна прищипнуть пагони, які дуже активно розвинулися. Це слід завершити в липні. Молоді саджанці аличі ростуть стрімко вгору, а плодові дерева розвиваються вшир. Висоту аличі слід обмежувати і не допускати її вище 3-х метрів.

Формування штамба

В перші роки життя штамб слід сформувати висотою близько 50 см від землі, що мають 3-4 скелетні гілки. До першої гілки стовбур повинен бути абсолютно чистим, а всю парость потрібно постійно видаляти. Всі молоденькі пагони необхідно прищипнуть, щоб вони краще задерев’яніли .

Якщо ви хочете вирощувати саджанці в вигляді дерева, то в перші роки йому потрібно сформувати розріджено-ярусні крону. Це означає, що основні гілки (їх повинно бути від 4 до 5), потрібно закладати від землі на висоті 75 см.

Не можна захоплюватися обрізкою аличі. Якщо обрізати сильно, то це спровокує ріст пагонів, загустіє крона і, як результат, знизиться врожайність.

Плодоносним деревам необхідно тільки проріджувати гілки, видаляти пошкоджені та хворі гілки. Вкорочувати однорічні пагони потрібно якомога менше. Якщо станеться бурхливий приріст, то влітку їх можна просто прищипнути.

Ще рослину можна оформити у вигляді куща. Тоді обрізка зведеться до проріджування крони і укорочення пагонів які надто активно розвиваються.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->