Домашнє господарство // все про сад та город
Помідор

Розсада помідорів. Як виростити?

| 0 comments

 

Помідори вельми теплолюбні рослини. Та температура, при якій інші овочі почуваються прекрасно, для помідорів може стати смертельною. Це відноситься і до холодної температури і до занадто спекотної. Також вони дуже вимогливі до вологості повітря і грунту. Їм необхідний вологий грунт і сухе повітря. Особливо це важливо в період утворення кореневої системи. Якщо вологість повітря буде дуже високою, то велика ймовірність того, що рослина захворіє і помре.

Має велике значення і освітленість в тому місці, де ростуть помідори. Помідори люблять світло, тому навіть у нічний час для повноцінного росту і розвитку їм необхідно додаткове освітлення.

 

Вирощування розсади.

Насіння необхідно підготувати до сівби. Для цього їх поміщають в ємність з водою температурою від 20 до 25 градусів. Для того щоб розсада помідор була здоровою і сильною у воду можна додати кілька крапель добрива, що стимулює зростання. Після цього насіння розкладають між двома шарами мокрої марлі. Приблизно через дві доби насіння проклюнутся і їх можна висаджувати в лотки.

Ще одним важливим фактором є вибір терміну висадки розсади. Питання про те, коли садити помідори на розсаду має бути вирішено виходячи з того, коли ви плануєте висадити її у відкритий грунт. Оптимальний варіант – 60 днів між посівом насіння і посадкою в грунт.

Для того щоб вирощування розсади помідорів дало бажані результати, необхідно використовувати правильний грунт з доданим до неї торфом і спеціальними добривами, які можна придбати в будь-якому садівничому магазині. Висаджувати насіння потрібно на відстані 4-5 см. Один від одного.

Після того, як розсада помідорів, дала перші сходи потрібно забезпечити їм хороше освітлення. Коли паростки сформуються, стебло витягнеться, і з’являться зачатки листя розсаду необхідно перенести в більш прохолодне місце. Так, помідори загартуються і будуть готові до різких перепадів температури надалі.

Для того щоб розсада помідор могла розвиватися далі, її необхідно пікірувати приблизно через 2 тижні після посіву насіння. Для цього підійдуть готові пластикові горщики, розмір яких повинен відповідати розміру рослини для того щоб коренева система мала можливість розвиватися.

Пікіровку потрібно проводити дуже обережно, намагаючись не торкатися до коріння руками. Для цього рослина виймається з лотка разом з невеликою кількістю землі і переноситься у вже підготовлене заглиблення в новому горщику. Правильна посадка розсади помідор після пікіровки повинна здійснюватися на глибину трохи нижче перших листочків.

Через 1-2 тижні після пікіровки необхідно повторити загартовування розсади, при цьому поливаючи її в міру потреби. Краще, якщо розсада помідорів не зацвіте до висадки в грунт. Цвісти рослина повинна вже на постійному місці після пересадки, тоді плоди будуть великими і щільними.

Температурний режим при вирощуванні розсади помідорів, після появи сходів протягом 7 днів підтримують вдень 16 – 18 ° С, а вночі 13 – 15 ° С. Потім її можна підвищити до 18 – 20 ° С вдень і 15 – 16 ° С вночі. Такий режим дотримують до тих пір, поки сіянці ростуть в ящику (до другого-третього справжнього листочка) це приблизно протягом 30 – 35 днів після сходів.

За цей період розсаду поливають 2 – 3 рази. Такий режим поливу в період низької освітленості (лютий-березень) не дає витягуватися сіянцям.  Вода повинна мати температуру 20 ° С.

Коробки або ящички необхідно майже кожен день повертати іншою стороною до шибки, щоб сіянці не витягувалися в одну сторону.

Головне – не захоплюйтеся частими поливами, при поливі намагайтеся, щоб вода не потрапляла зверху на листочки, краще поливати під корінці.

Можна обприскувати рослини знежиреним молоком.

Для цього беруть половину склянки знятого молока, розводять в 1 л води і вранці обприскують рослини так, щоб зволожилися листочки. Обприскування розсади роблять після появи двох справжніх листочків. Обробка знежиреним молоком допоможе позбутися від вірусних хвороб, що викликають скручування листя.

У ящиках ростуть без підгодівлі. Ставити ящик прямо на підвіконня не можна, краще на яку-небудь підставку, так, щоб не було обмежено доступ повітря до кореневої системи.

Пікіровка

Сіянці з двома-трьома справжніми листочками пікірують (пересаджують) в горщечки розміром 8 × 8 см, в яких вони будуть рости всього 20 – 22 дня. Для цього горщики заповнюють ґрунто-сумішшю і поливають розчином для знезараження грунту (марганець або ін.). При пікіровці сіянців проводять отбраковку хворих і слабких рослин.

Якщо сіянці трохи витягнулися, то можна стеблинка при пікіровці в горщики заглибити наполовину, але не заглиблюючи (не засипаючи) сім’ядольних листочків.

Після пікіровки сіянців у горщики перші 3 дні підтримують температуру вдень +20 – +22 ° С, вночі +16 – +18 ° С. Як тільки розсада приживеться, температуру знижують вдень до 18 – 20 ° С, вночі до 15 – 16 ° С. Поливають розсаду в горщиках 1 – 2 рази на тиждень до повного намокання грунту. До чергового поливу грунт повинен бути трохи підсохлій, але в той же час необхідно стежити, щоб не було тривалих перерв у поливах.

Через 12 днів після пікіровки розсаду підгодовують: на 10 л води беруть 1 столову ложку нітрофоски або нітроамофоски. Витрачають близько склянки розчину на горщик. Через 20 – 22 дня розсаду пересаджують з маленьких горщиків у великі (розміром 12 × 12 або 15 × 15 см). При пересадці намагайтеся не заглиблювати рослини.

Після посадки розсаду поливають теплою (22 ° С) водою, намагаючись добре змочити грунт. Потім не поливають.

Надалі потрібен помірний полив (1 раз на тиждень). Кожну рослину поливають індивідуально у міру підсихання грунту. Цим стримується зростання і витягування розсади.

Багато городників напевно поставлять питання: навіщо потрібно розсаду пікірувати спочатку в маленькі горщики, а потім висаджувати у великі? По-перше, кожна пересадка гальмує ріст рослини, і розсада не витягується. По-друге, коли рослини перебувають у маленьких горщиках, вони при нормальних поливах розвивають хорошу кореневу систему, так як вода в них не затримується і більше доступу повітря. Якщо ж розсаду відразу пересадити у великі горщики, то складно регулювати полив, вода там застоюється. Часто відбувається переполив, і коренева система зупиняється в рості від нестачі повітря, що в свою чергу негативно впливає на розвиток розсади (вона витягується).

Через 15 днів після пересадки в великі горщики розсаду підгодовують: на 10 л води беруть 1 столову ложку суперфосфату і 2 столові ложки деревної золи, витрачаючи один стакан розчину на кожен горщик. Через 10 днів роблять другу підгодівлю: на 10 л води беруть 2 столові ложки нітрофоски або нітроамофоски, витрачаючи по 1 склянці на рослину. Полив поєднується з підгодівлею.

 Якщо розсада має блідо-зелене забарвлення

Якщо розсада при витягуванні має блідо-зелене забарвлення, необхідно зробити підгодівлю (на 10 л води беруть 1 столову ложку сечовини), витрачаючи половину склянки на кожен горщик, і поставити горщики на 5 – 6 днів на місце, де температура повітря як вдень, так і вночі тримається на рівні 8 – 10 ° С, і не поливати кілька днів. Буде помітно, як рослина зупиниться в зростанні, позеленіє і навіть придбає фіолетовий відтінок. Після цього рослини знову переносять у звичайні умови.

У рідкісних випадках, якщо розсада сильно витягнулася, можна стебла рослин розрізати на дві частини на рівні 5 або 6 листків. Верхні відрізані частини рослин ставлять у банку з водою, де через 8 – 10 днів на нижніх стеблинках виростуть корінці розміром до 1 – 1,5 см. Потім ці рослини розсаджують в живильні горщечки розміром 10 × 10 см або прямо в ящик з відстанню один від одного 10 × 10 або 12 × 12 см. Висаджені рослини будуть продовжувати рости як звичайна розсада, яку формують в одне стебло.

З пазух 5-ти нижніх листочків обрізаної рослини, яка залишилися рости в горщику, незабаром будуть з’являтися нові пагони (пасинки). Коли вони досягнуть довжини 5 см, з них два верхніх потрібно залишити, а нижні видалити. Залишені верхні пасинки поступово будуть рости і розвиватися. В результаті вийде хороша стандартна розсада.

Цю операцію можна робити за 20 – 25 днів до посадки на постійне місце.

На термін посадки помідорів треба звернути велику увагу.
Якщо, скажімо, у другій половині дня очікується похолодання і вночі заморозок, то плантацію, де висаджені помідори, треба полити. Вологий грунт краще передає тепло з нижніх шарів на поверхню, тому температура политій грунту встановлюється на 2-3 ° С вище, ніж сухий. Коли висаджують загартовану розсаду в рясно политу грунт, то вона здатна переносити заморозки до -2 ° С.

 

Загартовування розсади

За 15 днів до посадки, розсаду помідорів загартовують. Відкривають кватирку як вдень, так і вночі. У теплі дні (від 12 ° С і вище) розсаду виносять на балкон на 2 – 3 год протягом 2 – 3 днів, залишаючи її відкритою, а потім виносять на цілий день, можна залишити і на ніч, але зверху обов’язково потрібно прикрити плівкою . У разі пониження температури (нижче 8 ° С) розсаду краще внести в приміщення. Добре загартована розсада має синювато-фіолетовий відтінок. При загартуванню грунт має бути полита, інакше рослини будуть в’янути.

 

Яка повинна бути розсада

Розсада повинна бути висотою 25 – 35 см, мати 8 – 12 добре розвинених листків і сформоване суцвіття (одне або два). Часто городники купують розсаду на ринку, вирощену без дотримання правил агротехніки, і не знаючи сорту. Головний недолік в тому, що насіння сіють в пізні терміни. Це можна визначити по виду рослини, вона блідо-зеленого кольору, тонка, витягнулася і без ознак квіткових бутонів. Така розсада легко ламається завжди дає пізній і мізерний урожай, в основному уражається грибними хворобами, особливо фітофторою, тому краще вирощувати розсаду тільки самим.

За 2 – 3 дні до посадки розсади на постійне місце рекомендується зрізати 2 – 3 нижніх справжніх листочки.

Цю операцію роблять з метою знизити можливість появи хвороб, кращого провітрювання, освітленості, що в свою чергу сприятиме кращому розвитку першої квіткової кисті. Зрізають так, щоб залишилися пеньочки довжиною 1,5 – 2 см, які потім засохнуть і самі відпадуть, і це не зашкодить головному стеблу.

До початку висаджування сіянці слід полити водою, щоб потім нормально їх підкопати і акуратно витягнути з землі, не ушкоджуючи корінці рослини. Також розсаду сортують, відкидаючи слабкі або хворі рослини.

Розповсюджені сорти помідор.

Добре зарекомендували себе сезоні сорти томатів: Ранній 83, Лікурія, Юліана, Балада, Слава Молдавії, Призер, сливовидні сорт помідорів – Надія, Мар ’юшка. А великоплідний сорт помідорів – Персей.

Хороші відгуки і про гібриди сортів помідорів селекції Придністровського НДІ сільського господарства – Марс, Жайворонок FI, Андромеда (Меркурій) F1, Нептун, П Крона F1, які виявилися дуже врожайними і мають відмінні смакові якості.

Ранні сорти помідор – Загадка і Лінія 89.

Обидва гатунки дуже ранні: дозрівання плодів починається через 82-86 днів після появи сходу (це раніше навіть ніж у сортів Чарівник і Ляна).

Рослини і детермінантні (40-45 см висоти). Суцвіття прості, компактні, з 5-6 плодами. Перше суцвіття закладаються над 5-6 листком. Плоди округлі, слаборебристі. Незрілі – зеленувато-білясті, зрілі – червоні без зеленої плями біля плодоніжки. Маса плоду – 100-120 г. Смакові якості у них дуже високі.

 

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->