Домашнє господарство // все про сад та город

Вирощування калини в саду.

| 1 Comment

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

В наш час калина має таку кількість сортів, що колір ягід може бути навіть чорним. Калина улюблена багатьма за свою красу як навесні, так і восени. На початку літа вона радує нас гарним суцвіттям з білими або блідо-рожевими квітками. А восени листя калини стає особливо красивим, сяє численними відтінками помаранчевого і багряно-червоного з червоними ягодами, що висять на гілках.
Плоди можуть висіти на дереві до випадання снігу.

Плоди калини багаті залізом, аскорбіновою кислотою, пектину, валеріановою кислотою, а також мають профілактичні і лікувальні властивості. Так, за допомогою плодів калини можна приготувати ліки проти недокрів’я, захворювань нервової системи, гіпертонії, а також проти простудних захворювань.

Калина звичайна – рослина не дуже вибаглива, але вимагає деяких хитрощів при вирощуванні. Так, в природі, чагарник найчастіше виростає в місцях зволожених, в окультурених садах ж калина віддає перевагу більш сухим ґрунтам. Ґрунт повинен бути підготовленим, як і для інших садових рослин, правильно визначена ділянка з низьким рівнем ґрунтових вод.

Хоча саджанці калини, які отримані при вегетативному розмноженні, починають плодоносити набагато раніше, вже на другий рік після висаджування, фахівці рекомендують садівникам вирощувати посадковий матеріал з насіння.

Вирощування калини з насіння

Насіння потрібно виділяти з найкращих плодів рослин, визначати по урожаю, за розміром, смаковими якостями. Отримане насіння можна посадити в розсадник вже восени того ж року, коли вони були зібрані, але в цьому випадку, сходи доведеться чекати досить довго. Розпочнеться проростання приблизно в кінці літа наступного року. Спочатку з’явиться невеличкий корінець, а на поверхню вийде саме насіння з оболонкою. У подібному стані малі паростки йдуть на зимівлю і тільки навесні насіння і почне рости в висоту.

Якщо калину необхідно виростити в більш короткі терміни, то використовують метод стратифікації. Насіння укладаються в капроновий мішечок і в такому вигляді укладають у вологу тирсу або мох. Зберігати насіння потрібно два місяці при температурі + 19 + 23 градуси Цельсія. Далі, паростки перекладають в більш прохолодне місце, підвал або холодильник, де температура не повинна перевищувати +5 градусів Цельсія. Термін утримання – один місяць. Готові паростки поглиблюють в землю так, щоб сім’ядольне коліно залишалося вище поверхні грунту. У проміжний період, лютий-березень, паростки продовжують розвиток. Таким чином, формуються сіянці. Вони досягають зросту в 5-8 сантиметрів і мають на стовбурі пару листочків. На початку травня готові сіянці переносять в розсадник. Висаджуються у відкритий ґрунт навесні наступного року.

Вегетативного розмноження калини.

Якщо у Вас уже є кущ калини то розмножити її можна відводками або живцями. Такі живці повинні бути заготовлені на початку липня. Пагони зрізують секатором, ділять пагін на відрізки, видаляють нижнє листя і половину верхнього, вдвічі скорочуючи їх поверхню. Живці пов’язують в пучок і поміщають в спеціально підготовлений розчин, 100 грамів гетероауксину на 1 літр води. Глибина занурення живців в розчин не більше двох сантиметрів. Потрібно дуже постаратися і не допустити потрапляння розчину на листя калини. Уже через 10-15 годин живці можна дістати з розчину, прополоскати водою і висадити в теплицю або розсадник.

Укорінення КАЛИНИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Вкоренити живці можливо і вдома, висадивши їх в квіткові горщики. Для цього вам буде потрібен підготовлений ґрунт – дернова земля, пісок і перегній, пропорції 3: 1: 1. така суміш повинна займати 2/3 обсягу горщика для посадки. Далі, поверх грунту, слід насипати річковий пісок, шар близько трьох сантиметрів, рясно його зволожити і висадити живці на глибину до 2 см. Розсаду потрібно накрити поліетиленом або просто перевернутою банкою, створюючи тим самим парник. Внутрішню частину парника бажано обприскати водою.

Живці, що вкоренилися, в листопаді прибирають в прохолодний підвал, разом з горщиком. Ґрунт трохи зволожують. У подібному стані і при певній температурі паростки потрібно утримувати до лютого, потім перенести в приміщення. У травні, разом із земляною грудкою з горщика, живці висаджують у відкритий ґрунт. Можна продовжити період вкорінення живців ще на рік, тоді вони будуть набагато сильніше і з легкістю перенесуть різноманітні погодні умови, спеку або заморозки. У цьому випадку, на термін зберігання до наступного року, їх необхідно залишити вже без накриття плівкою або склом.

Висадка живців калини у відкритий ґрунт

Живці висаджують у відкритий ґрунт на відстані 3-4 метра один від одного, в ґрунт, багатий гумусом і захищений від суховіїв. Висаджують готові живці на 6-7 сантиметрів глибше кореневої шийки. Щоб коренева система, яка розвинулася ще до висадки в ґрунт, залишалася сильною і постійно розвивалася, саджанці калини потрібно поміщати в ями глибиною близько 60 см і 80 см в діаметрі.

При посадці верхня частина ями заповнюється тим же ґрунтом, що і на ділянці, після рясно поливається і мульчується перегноєм.

Догляд за калиною

За калиною доглядають, як і за більшістю рослин в саду – ведуть боротьбу з бур’янами поруч, розпушують ґрунт у рядах і міжряддях, мульчують лунки і забезпечують вологість грунту поливом. Також необхідно пам’ятати і про обрізку сухих гілок зі стовбура. Один раз в 7-9 років калину слід освітлити, тобто прорідити загущену крону. Пагони вкорочувати не рекомендується. Потрібно боротися і зі шкідниками, постійно доглядаючи за корою і листям рослини.

Найчастіше калину атакує тля, яку можна вивести за допомогою відвару

тютюну і зеленого мила, розчин 40 г на 10 л води. Намагайтеся проводити обприскування своєчасно. Калина може рости і на простий землі, але, щоб її кущ був красивим і родючим, його все таки слід підгодовувати. Підживлення грунту відбувається разом з процесом мульчування, в грунт вноситься компост, торф, перегній.

Збирання врожаю калини

Коли кущ калини обсипаний яскраво-червоними кетягами ягід, необхідно подумати і про збір врожаю. Даний процес також слід провести дуже своєчасно, інакше ягода може втратити сік, а відповідно смак і корисні властивості. Також частина врожаю пропадає через сильні вітри і птахів, які скльовують ягоди. Грони слід зрізати дуже акуратно, ламати не рекомендується, інакше можна зіпсувати урожай наступного року, випадково зачепивши бруньки. Збір врожаю проводиться в середині-кінці вересня.[ads3]

Сорти калини

Шукшинський. Стійкий до шкідників і захворювань рослин сорт, відмінно переносить зимові морози і не пошкоджується весняними перепадами температури. Кущ високий, сильнорослий, з великим листям. Плоди хорошого смаку, трохи гіркуваті, кулясті, яскраво-червоні-червоного кольору. Середня вага ягоди – 0,75 г.  Шукшинська калина плодоносить регулярно і за сезон може принести до 8 кг врожаю;

Ульгень. Високорослий сорт, часом до чотирьох метрів, багатостовбурний. Дозрівання плодів в середині вересня, ягоди середні, вагою до 075 г, забарвлення яскраво-червона. Смак класичний, з легкою гіркотою. Урожайність сорту Ульгень до 10 кг, період – щороку до 20 років поспіль. Сорт самоплідний, але запилюється будь-яким сортом калини звичайної;

Жолобовська. Морозостійкий сорт калини, який не схильний до шкідників чи хвороб. Урожайність – до 4,5 кг з одного куща, ягода яскраво-червона. гіркувата, середня вага до 0,55г Жолобовська калина самоплідна, запилюється будь-якими сортами калини звичайної;

Зірниця. Технічний сорт, стійкий до погодних умов, хвороб і шкідників. Великий плід, середня вага 0,8 г, врожайність до 11 кг з куща. Довговічний сорт, який здатний запилюватися тільки іншими сортами калини;

Тайгові Рубіни. Сильний сорт, який легко справляється з морозом, будь-яким шкідником і хворобами. Плоди приємні на смак, з гірчинкою, дрібні, вагою близько 0,5 г. Урожайність висока, до 11 кг. Кущ довговічний, здатний запилюватися усіма сортами калини;

Соузга. Технічний, зимостійкий сорт, якому не страшні шкідники та хвороби. Середня маса ягоди – 0,65 г, врожайність – до 12 кг з одного куща. Запилюється Соузга тільки іншими сортами калини, плоди дозрівають пізно, під кінець вересня.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->