Домашнє господарство // все про сад та город

Коли саджати гладіолуси.

| 0 comments

Гладіолус – квітка гарна і велична із сімейства ірисових. Значення квітів гладіолусів в оздобленні саду займає особливе місце не менше, ніж троянди, при складанні букетів гладіолус квітка теж дуже популярна.
Всі гладіолуси мають характерні особливості: довге, вузьке листя, які нагадує гостро заточені шпаги, тому назва гладіолус походить від латинського слова gladius – меч. Листя обертають прямостояче стебло, на якому утворюється колосовидне суцвіття найкрасивіших квітів, які, відцвітаючи, дають плід-коробочку з насінням. У суцвітті може бути 25 і більше бутонів, але одночасно розкрито зазвичай 10-12 квітів.гладиолус фиолДикорослі гладіолуси зустрічаються в Африці (звідки й поширилася більшість видів гладіолусів), в країнах Середземномор’я, і в Євразії. Всього гладіолуси об’єднують близько 250 видів, на основі яких отримано більше 2000 різних сортів. У квітникарстві поширені в основному гібридні сорти гладіолусів садових, які відрізняються великою різноманітністю: по висоті рослин, забарвленням, формою і розмірами суцвіть.гладиолусі 2

Гладіолуси. ПОСАДКА.

Як посадити гладіолуси? Дуже важливий момент при посадці гладіолусів – правильний вибір місця під посадку. Для гладіолусів не підходять погано освітлені місця і які сильно продуваються вітрами. Не підходять ділянки з близьким розташуванням ґрунтових вод, а також ділянки на косогорах. Місце під посадку повинно бути рівним або з невеликим ухилом в південну сторону, добре дренованим.гладиолус посадка 2

Кращими ґрунтами для посадки гладіолусів є чорноземи, легкі суглинні або супіщані ґрунти з нейтральною або слабо-кислою реакцією.

Коли садити гладіолуси? Це залежить від кліматичних умов і наявного посадкового матеріалу. Якщо висаджуються дрібні бульбоцибулини, то намагаються посадити їх раніше, щоб продовжити період вегетації і дати можливість цибулинам набрати вагу і отримати хороший посадковий матеріал на наступний сезон.

Гладіолуси досить холодостійкі, але все-таки висаджувати їх рекомендується в добре прогртий ґрунт (до + 8 + 10 ° C на глибині в 10 см). Цей термін наступає приблизно після 20-х чисел квітня.гладиолус посадка

Глибина посадки великих цибулинок 8-12 см від донця, на легких ґрунтах – до 15 см, на важких і вологих – 6-10 см.
Відстань між окремими рослинами в ряду 15-20 см, відстань між рядами – 30 см.

Які цибулини гладіолуса купити? Як правильно вибрати цибулинки, щоб у себе на ділянці отримати гладіолуси, відповідні фото, які зазвичай показують продавці посадкового матеріалу? Адже посадка великої цибулини ще не дає гарантії отримання красивої потужної квітки.

У гладіолусів стара цибулинка щороку заміщується новою цибулиною, навколо якої формуються «дітки». З кожним роком така заміщувана цибулина стає все більш важкою і плоскою, але при цьому її репродуктивні якості падають, тому не прагніть купувати дуже великі, плоскі цибулини, вони можуть виявитися відбракованими. При посадці такої цибулини квіти виходять дрібними і некрасивими.

Зазвичай цибулина дає нормальні квіти 3-4 роки, після цього терміну цибулину знищують. Щоб не втратити вподобаний сорт, новий посадковий матеріал вирощують з «діток». При цьому в перший рік вирощування гладіолуса при появі першого бутона квітконіс видаляють, щоб дати можливість рослині наростити цибулину.

Зрізання гладіолусів на букет також дає можливість рослині не витрачати сили на створення плода, а пустити поживні речовини в цибулину. Якщо гладіолуси вирощуються не так на зрізання, а для прикраси саду, допускати утворення і дозрівання насіннєвих коробочок теж не варто.

Відібрані бульбоцибулини обробляють 0,5% розчином перманганату калію, підсушують і зберігають до посадки. Перед посадкою цибулини очищають від  лусочок, замочують на 10-12 годин в 0,5% розчині марганцю, який не тільки дезінфікує, а й служить стимулятором росту. Після такої обробки цибулини і «дітки» відразу висаджуються на постійне місце.гладиолус замачивание в марганцовке

Якщо рослина пустилася в ріст завчасно, що найчастіше буває з ранніми сортами, намагаються пригальмувати зростання, для чого цибулини переміщають в більш прохолодне приміщення з температурою приблизно +1 градус С, або висаджують в торф’яні горщики і поміщають в світле прохолодне приміщення, де і тримають до висадки в ґрунт. Садять прямо в торф’яних горщиках, щоб не пошкодити коріння. Гладіолус квітка ніжна, погано переносить всякі пересадки.

ВИРОЩУВАННЯ. (ДОГЛЯД ПІСЛЯ ПОСАДКИ.).

Щоб отримати якісні квіти гладіолуса необхідно своєчасно готувати ділянку під посадку: перекопати ділянку восени і одночасно внести органічні добрива – компост, перегній, гній, пташиний послід, торфокомпост, торфо-мінеральну суміш з розрахунку на 1 м кв .: 3 -5 кг перегною або гною, 8-10 кг компосту, 2 кг торфо-мінеральної суміші, 0,3-0,5 кг пташиного посліду.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->