Домашнє господарство // все про сад та город

Посадка картоплі. Терміни та способи.

| 0 comments

Для посадки слід відбирати тільки здоровий посадковий матеріал. Бульби, уражені (навіть в слабкому ступені) грибковими та бактеріальними захворюваннями, такими як парша, ризоктонія, «чорна ніжка», кільцева гниль, бура бактеріальна гниль стебел, фітофтора та інші, непридатні для посадки, так як вони передають інфекцію потомству та уражають ґрунт.

Терміни висадки у ґрунт та посадка.

Дуже важливою умовою отримання високого врожаю картоплі є своєчасна посадка. Як дуже рання посадка в холодний, не прогрітий ґрунт, так і запізніла ведуть до зниження врожаю. При своєчасній посадці картопля менше страждає від весняної посухи, швидше формує потужні, рослини, під якими менше прогрівається грунт, а під час зливових дощів краще зберігаються гряди і гребені, рослини утворюють більші бульби. Пізно висаджена картопля, потрапляючи в сухий грунт, довго не сходить, рослини витягуються і погано захищають грунт від розмивання дії зливових дощів. Така картопля більше вимокає, уражається хворобами і дає знижений урожай; вміст крохмалю в бульбах знижується.

Кращий строк посадки – відразу ж після того, як грунт прогріється до 10 С0 висаджувати картоплю починають приблизно з початку квітня до 10-15 травня залежно від погодних умов. Спочатку садять ранні сорти, а слідом за ними – середньостиглі та пізні, закінчуючи всю посадку до 15 травня. Верхівки, частини бульб, вічка і паростки слід висаджувати трохи пізніше, ніж цілі бульби. Розсаду висаджують, як тільки минуть весняні заморозки. У північних районах посадку закінчують до 30 травня. Ці терміни посадки гарантують найбільший урожай картоплі.

Міжряддя на легких ґрунтах потрібно робити не менше 70 см. Вузькі міжряддя не дозволять добре підгортати картоплю. На важких ґрунтах повинні бути ширші міжряддя – до 90 см. Тоді картопля менше страждає від весняної та літньої посухи, а в період перезволоження – від вимокання. На важких перезволожених ґрунтах картоплю можна висаджувати також на грядках з міжряддями 140 см. При широких міжряддях зручніше проводити глибоке підгортання, бульби менше уражаються фітофторою і мокрою гниллю.посадка картофеля

Відстань між рослинами в ряду 30-40 см, глибина закладення на легких ґрунтах 8-10 см, на важких – 6-8 см. Ранні сорти картоплі висаджують в ряду густіше, ніж пізні.

При посадці бульб в пізні (літні) терміни – після 20 травня, а також при обробці картоплі на низьких місцинах, висаджувати його її тільки на великих високих гребенях або грядках. Відстань між гребенями має бути не, менше 90 см, а відстань між рослинами в ряду – 25-35 см. Багато городників вирощують картоплю на широких (3-5 м) грядках, розташовуючи рядки поперек гряди. Таке їх розташування дає можливість легко стікати зайвій воді під час літніх зливових дощів,

В середньому на 100 кв. м потрібно 22-25 кг картоплі. При використанні дрібних бульб на цю площу потрібно 15-16 кг, великих – 30-40 кг, а верхівок – 6-7 кг. У кожну лунку висаджують по дві дрібних бульби або дві верхівки.

Догляд за посадками

Ретельний своєчасний догляд багато в чому визначає кінцевий урожай картоплі. Можна внести достатню кількість добрив, своєчасно і високоякісно провести посадку, але все ж урожай буде низьким, якщо посіви заростуть бур’янами.

Догляд за картоплею зводиться до видалення бур’янів, розпушування ґрунту, підгортання, поливу, підживлення, до боротьби з хворобами і шкідниками. Посіви картоплі весь час повинні бути чистими від бур’янів, а ґрунт – пухким, вільно пропускати повітря до коріння рослин.сапка картофеля

Після посадки поверхню ґрунту зазвичай ущільнюють, це затримує появу сходів. Тому через деякий час після посадки, на 6-8-й день, ґрунт потрібно розпушити ручними граблями. При утворенні товстої кірки на важких ґрунтах її потрібно розбивати частими ударами граблів, не зрушуючи частинок ґрунту з місця, щоб не обламати паростки. Своєчасне і добре проведене розпушування полегшує боротьбу з бур’янами, знищуючи при проростанні, відкривається доступ кисню до бульб. До боронування треба приступати не тоді, коли зійдуть бур’яни, а коли вони знаходяться у фазі білих ниток. У цей час па ростки легко гинуть. Боронувати слід уздовж рядків – два рази до появи сходів і два рази – по сходам. Обробки повторюють через п’ять – сім днів.картошка пропростание

Як тільки з’являться повні сходи картоплі, слід розпушити ґрунт ручними мотиками в міжряддях і навколо кожного куща, видаливши одночасно з цим бур’яни. При розпушуванні не слід засипати рослини землею, а засипані випадково стебла або листя потрібно обтрусити рукою. Таке розпушування необхідно також проводити після кожного дощу.

Підгортання

Щоб створити найкращі умови для утворення і росту бульб, картоплю підгортають. Перше підгортання проводять тоді, коли стебло досягає висоти 14-16 см. Підгортають картоплю ручними мотиками, причому найзручніше застосовувати цільні мотики, щоб земля не прокидалася через отвори між металевою частиною і ручкою. Землю до бадиллі привалюють таким чином, щоб навколо кожного куща утворився невеликий бугор, що закриває нижню частину бадилля. Середину куща також привалюють землею, щоб стебла не зблизилися.подгортание картошки

Друге підгортання проводять через 15-20 днів після першого, перед цвітінням. На цей раз насамперед розпушують мотикою ґрунт у міжряддях і руйнують кірку на поверхні гребенів, а потім вже привалюють землю до куща. При другому окучуванні гребені роблять більш високими, що сприяє додатковому зростанню бульб і оберігає від поверхневого перезволоження ґрунту.

Підгортати картоплю рекомендується після дощу. Тоді нижню частину стебел засипають вологим ґрунтом, в результаті чого утворюється додаткове коріння з бульбами і підвищується врожай. У суху і жарку погоду підгортання проводять вранці і ввечері, щоб не викликати в’янення рослин серед дня.

Полив

Щоб домогтися високого врожаю і хорошої якості картоплі, потрібно підтримувати ґрунт протягом літа у вологому стані. При тривалій посусі і спеці припиняється ріст бадилля і бульб. Дощі, що потім випадають викликають зазвичай потворність бульб. Тому в посушливу пору, коли в середині дня у рослин спостерігається в’янення листя, а ґрунт на глибині 5-б см сухий, картоплю треба поливати. Особливо необхідне поливання перед цвітінням і під час цвітіння. Найкраще поливати картоплю у вечірні години, після спаду денної спеки. На кожен кущ витрачають не менше 2-3 л води. На другий день після поливу, так само як і після дощу, слід розпушити ґрунт сапками. Полив можна поєднувати з підгодівлею картоплі.

Підживлення

Велику роль в боротьбі за високий урожай картоплі відіграє повне задоволення цієї рослини всіма необхідними елементами живлення. Іноді за зовнішнім виглядом рослин можна встановити, в якому елементі вони потребують. Так, при нестачі азоту стебла і листя ростуть слабо, забарвлення листя із зеленої поступово переходить в жовту. При фосфорному голодуванні кущі стискаються і листя від стебел відходять під гострим кутом. При нестачі калію між жилками листків з’являється бронзова плямистість, листя стає зморшкуватими, краї їх загинаються вниз і передчасно відмирають.удобрение картофеля

Для підгодівлі можна використовувати гнойову рідину, розведену водою в 2-3 рази, пташиний послід, розведений в 10 разів, свіжий коров’ячий гній (коров’як), розбавлений водою в 4-5 разів, і мінеральні добрива. Добривний розчин виливають в неглибокі борозенки, зроблені навколо кущів, або в лунки, які набивають сапкою між рослинами. Необхідно стежити за тим, щоб розчин не потрапляв на рослини, так як це може викликати опіки. Після вбирання розчину лунки і борозенки закладають сухою землею.

При підгодівлі мінеральними добривами на відро води (10-12 л) в перший раз беруть по дві столові ложки азотних і калійних добрив і чотири – фосфорних, в другій – по чотири ложки азотних. і фосфорних добрив і близько столової ложки – калійних. Під кожен кущ виливають по 1,5-2 л розчину. При використанні пташиного посліду для однієї підгодівлі на кожні 100 кв. м потрібно 6-7 кг сухого посліду.

Рідкі підгодівлі дають дуже хороші результати. Але якщо перепадають дощі і ґрунт досить вологий, можна застосовувати і сухі підгодівлі. В цьому випадку добрива розсипають навколо кожного куща на відстані 5-6 см від стебла і закладають при розпушуванні і підгортання. Так можна вносити мінеральні добрива, пташиний послід і золу. При сухій підгодівлі добрив вносять трохи менше, ніж при посадці. Першу підгодівлю слід провести перед першим розпушуванням, а другу – через два тижні після першої, перед підгортанням. Пізніші підгодівлі, особливо азотними добривами, можуть посилити зростання бадилля на шкоду бульбам, викликати утворення потворних бульб.картошка подгорнутає

Часто городники скаржаться, що бадилля у картоплі велике, а бульб немає. Це результат надлишків азоту в ґрунті. Рослини «жирують». В цьому випадку слід підгодувати картоплю фосфорними і калійними добривами. На 100 кв. м вносять 3 кг суперфосфату і 1 кг хлористого калію. Калійні добрива можна замінити золою (0,5 склянки під кожен кущ). Така підгодівля не тільки прискорить утворення бульб, але і значно поліпшить їх смак.

Позитивно впливає на бульботворення позакореневе підживлення рослин (підживлення через лист) 1,5% розчином аміачної селітри з додаванням на кожен літр розчину 0,75 г бору. Техніка приготування розчину і внесення підгодівлі через лист нескладна і цілком доступна кожному городникові. У 100 л води розчиняють 1,5 кг аміачної селітри і додають 130 г борної кислоти. Після ретельного перемішування за допомогою ручного обприскувача або лійки з дрібним ситом обприскують кущі картоплі, витрачаючи на кожну рослину близько 100 г розчину. Таким чином, 100 л розчину можна обробити 1000 кущів картоплі. Обприскувати рослини розчином аміачної селітри і бору слід на початку липня, а за місяць до збирання картоплі провести друге позакореневе підживлення. Для другої підгодівлі використовують суперфосфат, хлористий калій і бор. Готують розчин за добу до вживання в такий спосіб: в ємність поміщають суперфосфат і наливають воду (на 100 л води беруть 10 кг суперфосфату). Протягом доби вміст ємності кілька разів (до десяти) перемішують. За 3-4 години до застосування настій проціджують через дрібне сито або марлю в іншу бочку, в яку додають попередньо розчинений у воді хлористий калій (1 кг) і борну кислоту (100 г). На кущ витрачають до 200 г розчину.

Позакореневе підживлення рослин слід проводити під вечір або в похмурі дні.

Під час догляду за картоплею треба обережно поводитися з бадиллям, так як пошкодження її веде до зниження врожаю.

 

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->