Домашнє господарство // все про сад та город

Як правильно заточити ручну пилку.

| 0 comments

 

Основний ріжучий елемент будь-якої ручної пилки це ряд зубів, нарізаних на полотні і представляють собою різці у вигляді клинів. Деревину, при виготовленні з неї всіляких виробів, розпилюють уздовж, поперек і під кутом до її волокон, в зв’язку з цим розрізняють поперечне, поздовжнє пиляння і пиляння під кутом і у кожному випадку використовують відповідний тип пилки, що відрізняється від інших формою зубів.

Поперечне пиляння та пиляння уздовж
Заточування пилки
              Поперечні пили
              Поздовжні пилки
Розводка пили
Вирівнювання зубів по висоті

Поперечнє пиляння і пиляння уздовж

Поперечне та продольне пиляння
а – поперечне пиляння; б – уздовж; 1 – деревина; 2 – пропил; 3 – лінія розмітки для пиляння; Θ – кут нахилу розмітки до волокон деревини при змішаному пилянні.
При поперечному пилянні застосовують поперечні пилки, ріжучі кромки зубів яких під час руху в деревині перерізують її волокна як ножем і утворюють пропил. Пиляння уздовж відрізняється від поперечного тим, що напрямок руху пилки паралельно волокнам деревини. Передні крайки зубів поздовжніх пил стругають деревину, як ножі в рубанку, і, заглиблюючись, утворюють пропил. При розпилюванні деревини під кутом Θ до її волокон застосовують універсальні (змішані) пилки із зубами, які є проміжною формою зубів поперечних і поздовжніх пил.


Заточування пилки

В процесі роботи зуби пилки затупляются, відбувається закруглення ріжучих передніх і бічних крайок, хід пилки стає важким і на неї потрібно сильно тиснути для того щоб пиляти. Досвідчені майстри за блиском різальних крайок і вершин зубів і по звуку роботи пилки легко визначають її гостроту. Для відновлення ріжучої здатності зубів їх заточують напилками або надфілями, надаючи їм гостроту і зберігаючи їх параметри: величини кутів, кроки і висоти.
Заточка зубів пилок – в своєму роді мистецтво, яке потребує точності рук, гарного окоміру, уваги. Навчитися цій справі неважко, необхідно мати бажання і чітко дотримуватися наступних правил:

  • Полотно пилки необхідно жорстко закріпити в спеціальному пристосуванні, виконаному з дерева, яке так само встановити на добре освітленому робочому столі. Заточка зубів пили на табуретках або на колінах не дає задовільного результату.

станок для заточки пил

  • Слід користуватися особистим напилком з подальшою зачисткою заточених граней зубів оксамитовим (з дрібною насічкою) або надфілем. Бажано, щоб напилок був новий, гострий і з насадженою рукояткою. Якщо в потрібний момент не виявилося такого, то можна використовувати і старий, але обов’язково почищений сталевою щіткою і натертий деревним вугіллям, щоб напилок не забивався і не тупився. При заточуванні зуба напилок повинен чіплятися в його метал і знімати його шар в залежності від сили натиску. А якщо він ковзає по зубу, не знімаючи металу, то зуби пилки перекалені або напилок стертий. В цьому випадку необхідно повторити заточку новим напилком. Якщо і в цьому випадку він ковзає по зубу, то залишається брати іншу пилу.
  • Правою рукою затискається рукоятка напилка, а лівою рукою притримується його кінець і напилок направляється на зуби пилки.
  • Натиск напилка на зуби повинен бути плавним і рівномірним і тільки в одну сторону від себе. При поверненні напилка в початкове положення він не повинен торкатися зубів.
  • Треба намагатися сточувати метал з граней зубів мінімально однакової товщини, водячи напилок одну і ту ж кількість разів з однаковим натиском, що дозволяє зберегти величини кутів, крок і висоту зубів після заточування.
  • На гранях зуба з боку виходу напилка утворюються задирки, які знижують гостроту зуба, а якщо иx не прибирати, то в процесі роботи пили вони сколюються, і зуби значно затупляються. Для видалення задирок межі зубів доточують напилком з оксамитовою насічкою і знімають задирки з бічних граней мокрим бруском.
  • Після заточування зубів необхідно перевіряти їх гостроту. Подивіться на вістря голки і кромку леза бритви: вони, коли гостро заточені, не блищать на світлі. А якщо їх затупити, то на кінчику голки і на кромці леза з’являються закруглені поверхні, які відображаючи світло, добре блищать. На цьому принципі побудована перевірка якості заточування зубів пили. Для цього пилку ставлять перед очима і розглядають її зуби уздовж полотна. Якщо їх ріжучі кромки і вершини не блищать, то зуби пилки наточені задовільно, а якщо деякі з зубів блискучі (часто так буває), то їх треба підточити напилком з оксамитовою насічкою, зняти задирки і знову перевірити відображення світла їх крайками і вершинами.

Поперечні пилки.

Зуби поперечних пил заточують, застосовуючи тригранний напилок з дрібною насічкою з кутом при вершині 60 °.Для заточування зубів пилку затискають в спеціальний пристрій, що дозволяє встановити її полотно під кутом 45-50 ° до площини робочого столу. Напилок ведуть паралельно робочого столу під кутом 60-75 ° до полотна пилки і таким чином в першому зубі заточують ліву грань А1А2В2В1.

заточка пилки поперечної

1 – полотно пилки; 2 – заточений зуб; 4 – пристосування для заточування; 5 – робочий стіл для заточування пил; 6, 8 – напрямки напилка 7 – по відношенню до робочого столу і зубів пили; 9 – лінія згину зубів при їх розведенню

Точать зуби пилки в кілька прийомів. Спочатку напилком проходять по лівим гранях непарних зубів, розташованих в далекому ряду, налаштовуючи руки на один і той же рух. Потім проходять напилком по правим гранях тих же непарних зубів, завершуючи заточування головних різальних крайок дуже гострими вершинами. Після завершення заточування непарних зубів полотно пилки в пристрої для заточування перевертають і таким чином точать парні зуби, які опинилися в далекому ряду. При заточуванні зубів поперечних пил необхідно ретельно стежити, щоб виходили в кожному зубі гострі головні ріжучі кромки з двогранним кутом φ = 60-75 °, коротка ріжуча кромка і гостра вершина.

Поздовжні пилки.

Зуби поздовжніх пил, в яких кут π <60 °, заточують, застосовуючи ромбічні напилки з дрібною або надфілі з більш грубою насічкою, а тригранні напилки з кутом при вершині 60 ° для заточування не підходять.

Для заточування зубів полотно пилки встановлюють вертикально в затискному пристрої, який, в свою чергу, закріплюють на робочому столі. Нижче наводиться два способи заточування зубів поздовжніх пил, що відрізняються один від одного тільки величиною кута заточування φ. – напрямками напилка по відношенню до полотна пилки.

Перший спосіб – прямий, при якому напилок або надфіль направляють горизонтально під кутом φ = 90 ° до полотна пилки і знімають незначний шар металу з передньої і задньої граней зуба, загострюючи ріжучі кромки.заточка пили повздовжної 1
Таким чином заточують всі зуби, розташовані в далекому ряду. Потім полотно пилки в затискному пристрої перевертають і заточують зуби іншого ряду, що опинилися в далекому ряду. Цим способом користується більшість сучасних столярів і любителів під час заточування зубів поздовжніх пив.

Другий спосіб – косою, що відрізняється від першого лише напрямком напилка по відношенню до полотна пилки, тобто кутом заточки, який вибирають в межах φ = 75-80 °.заточка пили повздовжної 2

Також заточують передні і задні грані зубів, спочатку одного ряду, а потім – іншого. При цьому способі заточування зубів виходять бічні кромки, і він застосовується столярами під час заточування лучкових размашних пил.

Пили для змішаного пиляння.

Щоб відновити ріжучі якості зубів, їх заточують, як зуби поздовжніх пив, застосовуючи ромбічні напилки з дрібною або надфілі з більш грубою насічкою. Як і під час заточування поздовжніх пил, застосовують два способи: прямий і косий, що відрізняються один від одного величиною кута заточування φ, які дорівнюють 90 ° і 75-80 °.

Кут заточування φ = 75-80 ° застосовують столяри при заточуванні зубів шипових і меілкозубих лучкових пилок. Після заточування зубів знімають задирки з різальних крайок і перевіряють гостроту зубів на світлі.

розводка пили

Для вільного руху пилки в деревині і щоб уникнути її затиснення в стовбурі, у міру його поглиблення, її зуби розводять, тобто їх відгинають по черзі в різні боки на одну і ту ж величину. В результаті ширина пропила стає більше товщини полотна пилки, по обом сторонам утворюються вільні зазори, і пила робить рух взад-вперед, майже не торкаючись своїм полотном поверхні пропила, а тільки її ріжучі кромки поступово знімають деревину шар за шаром.розводка пили

Чим ширше розведення зубів, тим ширше пропил і, відповідно, менше ймовірності заклинювання пилки в ньому. Однак занадто широкий пропил через велику величину розведення зубів вимагає великих зусиль для просування пили в деревині.

При користуванні нерозведеною або малорозведеною пилкою, що трапляється після її ремонту чи довгої роботи, коли розведення зубів сильно зменшується, ширина пропила виходить близькою до товщини її полотна, і тертя, що виникає між стінками пропилу і полотном, викликає його нагрівання і розширення і, в кінцевому рахунку, заїдання пилки в стовбурі, для просування якої потрібно неймовірне зусилля. Напевно, кожен з нас відчував цю неприємність при розпилюванні сирої деревини малорозведеною пилкою. І ще, якщо у стовбурі немає вільного зазору для полотна пилки, то нею важко керувати і її відводить убік від наміченого напрямку.

Розведення зубів пилок виконують за допомогою особливого інструменту, так званою розводкою. Деякі її конструкції дозволяють вибирати величину розведення на одну сторону за допомогою регулювального гвинта, завдяки чому забезпечується однаковий відгин зубів.

Розведення зубів пилок виконують в спеціальному дерев’яному затискному пристрої, в якому полотно пилки встановлюють так, щоб з нього злегка виступали тільки зуби, а сам пристрій кріплять на робочому столі. Розведення зубів утворюють шляхом почергового їх відгинання в різні боки по лінії відведення, що знаходиться приблизно на половині їх висот, а цілком зуб відводити не можна – він зламається біля основи. Може виявитися, що при відгині деякі зуби виступають на сторону більше, ніж інші, і вони при пилянні будуть гальмувати, знижувати якість поверхні пропилу і швидко затупляться. Щоб уникнути цього зуби вирівнюють протягуванням між губками ручних лещат, розкритих на величину розведення. В результаті всі зуби вирівнюються, і їх розведення стає рівномірним.

Вирівнювання зубів по висоті

Для вирівнювання зубів пилки по висоті, до аркуша паперу, покладеному на рівну і гладку поверхню, притискають полотно пилки із зубами. Якщо вершини всіх зубів закарбувалися на папері рівномірно, то вони мають однакові висоти і така пила пиляє якісно. Якщо ж не всі зуби закарбувалися на папері рівномірно, то їх вирівнюють по висоті за допомогою напилка. Зуби пилки з різними висотами при пилянні деревини знаходяться в різних умовах: пиляють неоднаково і навантажені також неоднаково. Нерівномірність їх висот, в кінцевому рахунку, впливає на їх зносостійкість і якість поверхВирівнювання висоти зубівні пропилу. Зуби, що відрізняються від інших значною висотою, несуть максимальне навантаження, і в результаті вони швидко зношуються. А зуби, що поступаються іншим в висоті, в пилянні деревини зовсім не беруть участь. Операцію розрівнювання зубів виконують після їхнього розведення, до заточки.

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->