Домашнє господарство

Сад та город

Вирощування калини в саду.

| 0 comments

No votes yet.
Please wait...

В наш час калина має таку кількість сортів, що колір ягід може бути навіть чорним. Калина улюблена багатьма за свою красу як навесні, так і восени. На початку літа вона радує нас гарним суцвіттям з білими або блідо-рожевими квітками. А восени листя калини стає особливо красивим, сяє численними відтінками помаранчевого і багряно-червоного з червоними ягодами, що висять на гілках.
Плоди можуть висіти на дереві до випадання снігу.

Плоди калини багаті залізом, аскорбіновою кислотою, пектину, валеріановою кислотою, а також мають профілактичні і лікувальні властивості. Так, за допомогою плодів калини можна приготувати ліки проти недокрів’я, захворювань нервової системи, гіпертонії, а також проти простудних захворювань.

Калина звичайна – рослина не дуже вибаглива, але вимагає деяких хитрощів при вирощуванні. Так, в природі, чагарник найчастіше виростає в місцях зволожених, в окультурених садах ж калина віддає перевагу більш сухим ґрунтам. Ґрунт повинен бути підготовленим, як і для інших садових рослин, правильно визначена ділянка з низьким рівнем ґрунтових вод.

Хоча саджанці калини, які отримані при вегетативному розмноженні, починають плодоносити набагато раніше, вже на другий рік після висаджування, фахівці рекомендують садівникам вирощувати посадковий матеріал з насіння.

Вирощування калини з насіння

Насіння потрібно виділяти з найкращих плодів рослин, визначати по урожаю, за розміром, смаковими якостями. Отримане насіння можна посадити в розсадник вже восени того ж року, коли вони були зібрані, але в цьому випадку, сходи доведеться чекати досить довго. Розпочнеться проростання приблизно в кінці літа наступного року. Спочатку з’явиться невеличкий корінець, а на поверхню вийде саме насіння з оболонкою. У подібному стані малі паростки йдуть на зимівлю і тільки навесні насіння і почне рости в висоту.

Якщо калину необхідно виростити в більш короткі терміни, то використовують метод стратифікації. Насіння укладаються в капроновий мішечок і в такому вигляді укладають у вологу тирсу або мох. Зберігати насіння потрібно два місяці при температурі + 19 + 23 градуси Цельсія. Далі, паростки перекладають в більш прохолодне місце, підвал або холодильник, де температура не повинна перевищувати +5 градусів Цельсія. Термін утримання – один місяць. Готові паростки поглиблюють в землю так, щоб сім’ядольне коліно залишалося вище поверхні грунту. У проміжний період, лютий-березень, паростки продовжують розвиток. Таким чином, формуються сіянці. Вони досягають зросту в 5-8 сантиметрів і мають на стовбурі пару листочків. На початку травня готові сіянці переносять в розсадник. Висаджуються у відкритий ґрунт навесні наступного року.

Вегетативного розмноження калини.

Якщо у Вас уже є кущ калини то розмножити її можна відводками або живцями. Такі живці повинні бути заготовлені на початку липня. Пагони зрізують секатором, ділять пагін на відрізки, видаляють нижнє листя і половину верхнього, вдвічі скорочуючи їх поверхню. Живці пов’язують в пучок і поміщають в спеціально підготовлений розчин, 100 грамів гетероауксину на 1 літр води. Глибина занурення живців в розчин не більше двох сантиметрів. Потрібно дуже постаратися і не допустити потрапляння розчину на листя калини. Уже через 10-15 годин живці можна дістати з розчину, прополоскати водою і висадити в теплицю або розсадник.

Укорінення КАЛИНИ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Вкоренити живці можливо і вдома, висадивши їх в квіткові горщики. Для цього вам буде потрібен підготовлений ґрунт – дернова земля, пісок і перегній, пропорції 3: 1: 1. така суміш повинна займати 2/3 обсягу горщика для посадки. Далі, поверх грунту, слід насипати річковий пісок, шар близько трьох сантиметрів, рясно його зволожити і висадити живці на глибину до 2 см. Розсаду потрібно накрити поліетиленом або просто перевернутою банкою, створюючи тим самим парник. Внутрішню частину парника бажано обприскати водою.

Живці, що вкоренилися, в листопаді прибирають в прохолодний підвал, разом з горщиком. Ґрунт трохи зволожують. У подібному стані і при певній температурі паростки потрібно утримувати до лютого, потім перенести в приміщення. У травні, разом із земляною грудкою з горщика, живці висаджують у відкритий ґрунт. Можна продовжити період вкорінення живців ще на рік, тоді вони будуть набагато сильніше і з легкістю перенесуть різноманітні погодні умови, спеку або заморозки. У цьому випадку, на термін зберігання до наступного року, їх необхідно залишити вже без накриття плівкою або склом.

Висадка живців калини у відкритий ґрунт

Живці висаджують у відкритий ґрунт на відстані 3-4 метра один від одного, в ґрунт, багатий гумусом і захищений від суховіїв. Висаджують готові живці на 6-7 сантиметрів глибше кореневої шийки. Щоб коренева система, яка розвинулася ще до висадки в ґрунт, залишалася сильною і постійно розвивалася, саджанці калини потрібно поміщати в ями глибиною близько 60 см і 80 см в діаметрі.

При посадці верхня частина ями заповнюється тим же ґрунтом, що і на ділянці, після рясно поливається і мульчується перегноєм.

Догляд за калиною

За калиною доглядають, як і за більшістю рослин в саду – ведуть боротьбу з бур’янами поруч, розпушують ґрунт у рядах і міжряддях, мульчують лунки і забезпечують вологість грунту поливом. Також необхідно пам’ятати і про обрізку сухих гілок зі стовбура. Один раз в 7-9 років калину слід освітлити, тобто прорідити загущену крону. Пагони вкорочувати не рекомендується. Потрібно боротися і зі шкідниками, постійно доглядаючи за корою і листям рослини.

Найчастіше калину атакує тля, яку можна вивести за допомогою відвару

тютюну і зеленого мила, розчин 40 г на 10 л води. Намагайтеся проводити обприскування своєчасно. Калина може рости і на простий землі, але, щоб її кущ був красивим і родючим, його все таки слід підгодовувати. Підживлення грунту відбувається разом з процесом мульчування, в грунт вноситься компост, торф, перегній.

Збирання врожаю калини

Коли кущ калини обсипаний яскраво-червоними кетягами ягід, необхідно подумати і про збір врожаю. Даний процес також слід провести дуже своєчасно, інакше ягода може втратити сік, а відповідно смак і корисні властивості. Також частина врожаю пропадає через сильні вітри і птахів, які скльовують ягоди. Грони слід зрізати дуже акуратно, ламати не рекомендується, інакше можна зіпсувати урожай наступного року, випадково зачепивши бруньки. Збір врожаю проводиться в середині-кінці вересня.

Сорти калини

Шукшинський. Стійкий до шкідників і захворювань рослин сорт, відмінно переносить зимові морози і не пошкоджується весняними перепадами температури. Кущ високий, сильнорослий, з великим листям. Плоди хорошого смаку, трохи гіркуваті, кулясті, яскраво-червоні-червоного кольору. Середня вага ягоди – 0,75 г.  Шукшинська калина плодоносить регулярно і за сезон може принести до 8 кг врожаю;

Ульгень. Високорослий сорт, часом до чотирьох метрів, багатостовбурний. Дозрівання плодів в середині вересня, ягоди середні, вагою до 075 г, забарвлення яскраво-червона. Смак класичний, з легкою гіркотою. Урожайність сорту Ульгень до 10 кг, період – щороку до 20 років поспіль. Сорт самоплідний, але запилюється будь-яким сортом калини звичайної;

Жолобовська. Морозостійкий сорт калини, який не схильний до шкідників чи хвороб. Урожайність – до 4,5 кг з одного куща, ягода яскраво-червона. гіркувата, середня вага до 0,55г Жолобовська калина самоплідна, запилюється будь-якими сортами калини звичайної;

Зірниця. Технічний сорт, стійкий до погодних умов, хвороб і шкідників. Великий плід, середня вага 0,8 г, врожайність до 11 кг з куща. Довговічний сорт, який здатний запилюватися тільки іншими сортами калини;

Тайгові Рубіни. Сильний сорт, який легко справляється з морозом, будь-яким шкідником і хворобами. Плоди приємні на смак, з гірчинкою, дрібні, вагою близько 0,5 г. Урожайність висока, до 11 кг. Кущ довговічний, здатний запилюватися усіма сортами калини;

Соузга. Технічний, зимостійкий сорт, якому не страшні шкідники та хвороби. Середня маса ягоди – 0,65 г, врожайність – до 12 кг з одного куща. Запилюється Соузга тільки іншими сортами калини, плоди дозрівають пізно, під кінець вересня.

Напишіть відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Всі права захищені. Copyright StarHouse © 2016.

ВВЕРХ
Яндекс.Метрика