Домашнє господарство // все про сад та город
горіх

Горіх волоський. Посадка, вирощування, обрізка, щеплення, фото

| 0 comments

Грецький, або волоський горіх волого і світлолюбний. Найкраще він росте на помірно вологих карбонатних суглинках з невисоким постійним рівнем грунтових вод. Утворює потужну, глибоко проникаючу в грунт кореневу систему. Цвіте в квітні-травні; плоди дозрівають в жовтні-листопаді.

Вирощування горіху з насіння

Щоб виростити волоський горіх, відбирають насіння високої якості (воно повинні бути визріле і легко випадати з навколоплідника). Відібрані на насіння горіхи підсушують на сонці 1-2 дня, а потім сушать під навісом. При осінній посадці нестратифікованими горіхами сходи з’являються в кінці травня.Посадка

Горіхи для весняної посадки зберігають в сухому прохолодному місці. За 90-110 днів до посадки горіхи закладають у вологий пісок на стратифікацію при температурі близько 7 градусів. Висівають їх у травні на глибину 7-9 см. На дно посадкової канавки горіх кладуть боком, на ребро. При весняній посадці горіхів сходи з’являються через 10 днів. Наступної весни сіянці волоського горіха викопують з грядки з грудкою землі, зберігаючи довжину стрижневого кореня не менше 35-40 см, і висаджують на постійне місце. У більшості випадків при насіннєвому розмноженні сіянці волоського горіха не зберігають властивостей материнського сорту, тому їх часто прищеплюють.

Якщо сіянці використовують як підщепи, то їх висаджують за схемою 1 х 0,25 м і в той же рік проводять окулірування (зазвичай в червні-липні; можливий і більш пізній термін). Живці для щеплення волоського горіха заготовляють з молодих, але вже плодоносних дерев. Щеплені дерева вступають у плодоношення найчастіше у віці 8-10 років, але при правильному формуванні крони і хорошому догляді плодоносять і з 4-5-річного віку.

Підготовка місця та грунту для посадки горіха

Волоський горіх не любить тісноту і близько грунтові води що близько залягають до поверхні. Також не варто висаджувати волоський горіх на сильно заболоченій і ущільнений грунт. Кращий грунт для посадки – вологі карбонатні суглинки з невисоким вмістом грунтових вод в грунті.Саджанець горіху

Місце для посадки волоського горіха теж варто вибирати ретельно. Якщо хочете посадити не одне, а кілька дерев, то відстань між ними повинна бути не менше 5 м. Виняток – це посадка дерев на схилі, тоді їх можна висаджувати ближче одине до одного (але не ближче ніж 3,5 м).

Грунт в обраному для посадки волоського горіха місці повинен бути добре підготовленим ​​і обробленим. Якщо родючий шар на місці посадки невеликий, то потрібно замінити землю або провести її додаткове удобрення. Для цього вноситься велика кількість гною, змішаного з золою, з додатковою добавкою суперфосфату (на відро гною додають 2 склянки золи). Таке поліпшення ґрунтового покриву робимо на глибину 80 см в самій ямі, потім, при подальшому сприятливому зростанні деревця, проводимо щорічну заміну ґрунту по ширині крони волоського горіха.

У землі, підготовленої для посадки, робимо яму шириною 40х40 см. Для додаткової стимуляції росту бічних коренів на дно ями викладаємо листок поліетиленової плівки. При посадці неквапливо і акуратно розкладаємо бічні корені в горизонтальному положенні, присипаючи їх родючим і розсипчастим грунтом. Робимо це не поспішаючи, починаючи з нижніх корінців, поступово переходячи до верхньої частини кореневої системи. Верхні корінці повинні знаходитися недалеко від поверхні грунту, на глибині 6-7 см.

Догляд за волоським горіхом

Обрізка горіха

Обрізку для формування крони волоському горіху робити не потрібно – з цим дерево впорається самостійно. Якщо вам все-таки необхідно видалити непотрібні гілки, робити цього навесні не варто – волоський горіх втратить багато соку, а це негативно позначиться на зростанні дерева в подальшому. Видаляти непотрібні гілки можна починаючи з літа, наприклад на початку червня, причому робиться це в два етапи. На перший рік зрізається частина гілки, залишивши при цьому невеликий 7-см сучок. А сам засохлий сучок видаляється з дерева на наступний рік навесні, при цьому зріз потрібно замазати садовим варом.Горіх

Полив

Полив знадобиться молодим деревам в весняно-літній період, коли вони споживають велику кількість води. Ще полив буде необхідний в разі посухи. На кожне дерево йде приблизно по 3 відра води на 1 кв. м грунту. Поливаємо дерево рази 2 на місяць – цього достатньо. Дерева, що виросли до 4 м у висоту, можна поливати менш інтенсивно.

Підживлення волоського горіха.

Дерева волоського горіха зазвичай удобрюють 2 рази на рік – навесні та восени. Азотні добрива додають навесні, а калійні і фосфорні вносять в грунт восени. Дорослому дереву у віці 20-50 років необхідно до 7 кг аміачної селітри, 2-3 кг калійної солі і до 10 кг суперфосфату. При використанні азотних добрив є деякі нюанси: по-перше, вносити їх слід обережно, так як вони можуть сприяти розвитку бактерій, шкідливих для дерева, по-друге, слід утриматися від удобрення ними в перші 2-3 роки плодоношення дерева, щоб воно змогло давати більше горіхів надалі.

Збір плодів волоського горіха

Час збору горіхів визначаємо по зеленим навколоплідникам. Як тільки вони почали тріскатися, горіхи готові до збирання. Після збору плоди бажано протримати до тижня в підвалі, потім їх буде легше чистити від м’якого і почорнілого навколоплідника. Якщо не хочете, щоб руки під час очищення почорніли, надіньте гумові рукавички. Після очищення горіхи промиваємо у воді і сушимо на сонці. Якщо залишилася частина горіхів, у яких навколоплідник не знімається, то зсипте їх в купу і потримайте деякий час на сонці – це допоможе плодам дозріти.

Хвороби волоського горіху

Хвороби дерева волоського горіха можуть виникати з кількох причин: через нестачу світла, бідність грунту, неправильного догляду, близького залягання грунтових вод, надлишку вологи, випадання лужних дощів, пізніх весняних заморозків.

Бура плямистість, або марсоніоз

Збудник захворювання гриб Marssonina juglandis (Lib.) Magn. Хвороба вражає листя, зелені пагони і плоди. На початку або середині травня на молодих листках утворюються невеликі округлі плями бурого або світло-бурого (надалі сіруватою) забарвлення з широкою бурою облямівкою. Плями досить часто зливаються. Уражені листки передчасно осипаються.Уражений плід

На зав’язях утворюються дрібні вдавлені червоно-бурі плями. У місцях пошкоджень рослина відстає в зростанні, плоди зсихаються, розтріскуються і, часто, передчасно осипаються. Іноді вони загнивають, ядро ​​псується (чорніє, висихає) і стає неїстівним.

У роки з рясними опадами в першій половині літа створюються особливо сприятливі умови для розвитку бурої плямистості, що призводить до великих втрат урожаю, іноді до 50% і більше. Збудник зимує в опалому листі і в уражених пагонах.

Заходи боротьби. Збір і спалювання опалого листя. Ранньовесняна (до початку розпускання бруньок) обробка 3% бордоською сумішшю (300 г мідного купоросу і 450 г негашеного вапна на 10 л води). Для стримування розвитку хвороби протягом вегетації проводять 2-3 обробки 1% бордоською сумішшю або фунгіцидами. При спалаху хвороби проводять 1-2 обробки з інтервалом в 10-15 днів.Бактеріоз

Бактеріоз

Збудник – бактерія Xanthomonas arboricola. Захворювання проявляється у вигляді темних плям на листках, гілках, плодах і суцвіттях. Захворювання бактеріозом особливо слід очікувати, якщо навесні стоїть тепла і сира погода.

Переносниками бактерій можуть бути комахи, пилок і ін. Пилок, потрапляючи на рильце квіток, прискорює зараженням бактеріями. Під час цвітіння захворювання може знищити до 90% квіток і молодих зав’язей.

Зараження в більш пізній період призводить до менш тяжких наслідків. Уражені зелені пагони відмирають, деревина всередині буріє. На плодах плями поступово збільшуються і стають бурими. Пізніше уражені місця вдавлюються і чорніють.

Бактерії можуть проникати в ядро ​​молодих плодів, викликаючи загнивання. Такі плоди зморщуються і передчасно опадають. У дозрілих плодів ядро ​​не пошкоджується, а уражається в основному околоплодник.

Збудник зимує головним чином в хворих пагонах, листках та бруньках.

Заходи боротьби. Обробка дерев горіха до цвітіння розчином 3% бордоською сумішшю або 1% сечовини. Друге обприскування проводять через 15-20 днів після цвітіння розчином 1% бордоською суміші і 0,3-0,4% розчином сечовини.[ads2]

Кореневий рак горіха.

Збудник захворювання – паличкоподібні бактерії, що живуть в грунті. Вони проникають в корені рослин через тріщини і ранки. Під впливом бактерій клітини уражених тканин починають посилено ділитися, утворюючи на коренях і кореневій шийці нарости і напливи.

При сильному зараженні, особливо при нестачі вологи, ріст рослин припиняється. При гарному догляді за рослинами шкідливість захворювання значно знижується.

Для профілактики захворювання посадка саджанців горіха повинна проводитися на ділянках, де тривалий час не вирощували плодово-ягідні культури, виноград, коренеплоди та інші рослини, уражені кореневим раком.

При посадці саджанці ретельно оглядають, виявлені на коренях нарости видаляють. Коріння саджанців після обрізки слід протягом 5 хвилин продезінфікувати 1% розчином каустичної соди (100 г на 10 л води), після чого промити. Саджанці, у яких сильно вражені головний корінь або коренева шийка, спалюють.

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->