Домашнє господарство // все про сад та город
купорос залызний

Обробка дерев навесні від шкідників та хвороб залізним купоросом.

| 0 comments

Кожен мабуть замислювався над вибором застосуванням залізного купоросу в садівництві чи використанням хімікатів для обробки та удобрення садових культур? Цим питанням часто задаються недосвідчені дачники, адже виробники сучасних препаратів підносять свою продукцію як чудодійний засіб від шкідників, панацею проти хвороб рослин. Але якої шкоди хімікати можуть завдати саду, виробники мовчать. Часто викликає сумнів і їх ефективність.

Та навчені досвідом садівники зазвичай використовують в боротьбі за здоров’я декоративних і плодових культур склади на основі перевірених часом речовин, в тому числі залізного купоросу: застосування багатьох з них не представляє загрози ні для організму людини, ні для рослин, ані для тварин.

Використання залізного купоросу

Залізний купорос можна використовувати як:

добриво; засіб для дезінфекції; інсектицид і фунгіцид.

Ним обробляють дерева навесні і восени, знищують шкідливі комахи та їх яйця і личинки. Також можливе використання для боротьби з грибковими ураженнями рослин, лікування ран на їх стовбурах, усунення дефіциту заліза в грунті і рослинах. І навіть для дезінфекції приміщень де зберігається врожай.

Ось короткий перелік хвороб, від яких захищає садові культури розчин залізного купоросу:

сіра гниль, справжня й хибна борошниста роса, парша груші та яблуні, клястероспоріоз,  коккомикоз,  антракноз,  альтернаріоз та ін.

Ця речовина з низькою токсичністю, проте обробка залізним купоросом рослин, грунту, погребів та ін. повинна проводитися з дотриманням запобіжних заходів. Перед тим як приступити до обприскування, слід надіти захисний одяг з окулярами та респіратором.

Садівникові потрібно пам’ятати про недоліки залізного купоросу (сірчанокислого заліза)він:

безпорадний проти хвороб бактеріального характеру;
здатний викликати опіки на листках і молодих пагонах;
діє не більше 2-х тижнів;
не проникає глибоко в тканини рослини.побылка

Фахівці рекомендують обробляти рослини, чергуючи обприскування сульфатом заліза з їх обробкою мідним купоросом. Весною краще використовувати препарати на основі міді, а восени – сірчанокисле залізо.

Чому бажано таке чергування? Весняна обробка дерев залізним купоросом не тільки загрожує обпекти ніжні рослинні тканини, але й може затримати розпускання бруньок. Осінню обробку садових культур проводять після опадання листя.

Концентрація розчину залізного купоросу

Щоб використання сульфату заліза не завдало шкоди рослинам, потрібно точно дотримуватися дозування компонентів при приготуванні препарату. Найконцентровіші розчини застосовують для дезінфекції погребів.

Для боротьби з лишайником і мохом на корі використовують склади 5% концентрації.

Розчин з концентрацією сульфату 4% підходить для айви, винограду, груші, яблуні та інших зерняткових.

Складами 3% концентрації купоросу можна обробляти кісточкові: аличу; абрикос; вишню; персики; сливу; черешню.

Для більш ніжних чагарників використовуються ще менш концентровані розчини 1-2%.

Обприскування залізним купоросом слід проводити в безвітряний день. Садівникові доведеться заглянути в прогноз погоди, щоб не обробляти рослини безпосередньо перед випаданням опадів: залізний купорос, що не має достатньої проникаючої здатності і легко розчинний, просто буде змито дощовою водою.

Особливості використання залізного купоросу на виноградній лозі.

Для запобігання ураженням заморозками виноград укривних сортів, наприклад, обприскують через 7-8 днів після вилучення лози з укриття. Для обробки використовують 3-4% розчин. Восени можна приготувати склад з концентрацією речовини 4-5%. Обприскування їм роблять після опадання лістви.

Виноградарі використовують залізний купорос при розсаджуванні рослини. Вони обробляють надземну частину черешків 0,5% розчином, щоб призупинити її розвиток, а непокрита ним коренева частина починає активно формуватися. Збризнуті таким чином живці виявляються більш життєдайними.

Вінограду важливо, щоб в грунті було достатньо заліза. Для усунення його дефіциту землю під виноградником підгодовують розчином з концентрацією купоросу 0,1-0,2% (1-2 г хімікату на 1 л води). Якщо в результаті Fe-дефіциту грунту розвинувся хлороз, його лікують обприскуванням листя 0,5% сумішшю.

Заодно розчином залізного купоросу можна знищувати комах-шкідників. Залізний купорос позбавляє від великої їх частини лозу і виноградний лист. Зробити обробку необхідно ще до розпускання бруньок. Бажано, щоб вона була проведена після того, як паразити відкладуть яйця. Цей період в більшості регіонів припадає на середину квітня, але може зрушуватися в залежності від властивих району кліматичних умов.

Обробка плодових та квітучих культур.

Інсектицид використовують для обробки плодових дерев, а також пристовбурних кіл, щоб знищити небезпечного паразита – яблуневу мідянку. Особливу увагу слід приділити осінньому обприскування яблунь, під кору яких комаха-шкідник відкладає на зиму яйця.

Обробляти рослини після листопаду можна препаратом більшою концентрації.

Залізний купорос буває корисний для троянд, точніше для їх лікування від чорної плямистості. Кущі обприскують 0,3% сумішшю. Хворі листя обробка не врятує, але протягом 2-3 років після лікування плямистість на троянду не повернеться. Обприскування проводять раз на тиждень до одужання рослин.

Залізний купорос як добриво

Недостача заліза в грунті негативно позначається на стані не тільки винограду, але і інших культур, в тому числі і овочевих. Через дефіцит заліза листя рослин завчасно жовтіє і опадає. Їх пагони, квіти і плоди не розвиваються належним чином, а коренева система деградує.

Найбільше Fe-дефіцит позначається на стані кісточкових і зерняткових культур: яблуні, вишні і т. д. Страждають від нього троянди і кущі малини.

Залізний купорос в садівництві виконує роль відновлювача балансу елемента в родючому шарі. Розчин можна вносити в нього під час осінньої перекопки. Хімікат змішують з компостом в пропорції 1: 100.

Із сірчанокислого заліза можна зробити хелат –  стимулююче фотосинтез добриво. Саморобний хелат обійдеться садівникові значно дешевше, ніж магазинний. У домашніх умовах його готують двома способами:

1. У 3 л холодної кип’яченої води розчиняють 1 ст. л. лимонної кислоти. До них додають близько 2 ч. Л. сульфату. Після перемішування компонентів розчин стане світло-оранжевим.

2. 1 ч. Л. сірчанокислого заліза розводять в 0,5 л холодної кип’яченої води. До них додають 10 г аскорбінової кислоти (використовують чистий препарат, без глюкози та ін.). Отриманий розчин розводять в 3 л води. Кип’ятіння води перед приготуванням хелату обумовлена необхідністю максимально пом’якшити її. Виготовлений в домашніх умовах хелат заліза потрібно використовувати відразу після приготування, щоб добриво не втратило своїх властивостей через окислення.

Його використовують для поливу грунту біля коріння і обприскування. Обробку ним можна проводити 1 раз в декаду.

Залізний купорос для дезінфекції.

Залізний купорос в садівництві використовують для лікування ран дерев, дезінфекції стовбурів і дупел. Щоб купорос дезинфікував ефективніше, перед обробкою потрібно очистити стовбур від лишайника і моху, зняти з нього відмерлі ділянки кори. Процедуру проводять так, щоб не травмувати здорові тканини деревного стовбура.

В роботі застосовують шорсткі рукавички або мочалки з синтетичного шпагату, скребки або шпателі. З тріщин забруднення видаляють, обережно зіскрібаючи їх пластиковою смужкою або підточеною дерев’яної скалкою.

Все, що було зчищений зі стовбура, необхідно зібрати і спалити. Розчином обприскують стовбури і скелетні гілки. Після обробки купоросом стовбури покривають побілкою, а ранки і дупла закладають спеціальними складами (наприклад, садовим варом). Можна залікувати їх і 1% розчином сірчанокислого заліза.грибки

Спосіб боротьби з лишайниками (якщо не хочете механічно їх видаляти) – побілка стовбура 5% розчином купоросу в водній витяжці деревної золи. Витяжку готують в таких пропорціях: 1 склянка золи заливають 3 л окропу; витримують в закритому посуді 3 дня; проціджують; додають ще 9 л води.

Разом з рослинами сульфатом бажано обробляти і дерев’яні конструкції ділянки – каркаси теплиць, альтанки, перголи, огорожі грядок і т. п. Для їх обприскування підійде розчин 4% концентрації. Садові доріжки з плитки очищають від моху, обробивши їх тричі протягом місяця 5% розчином.обработка теплиц

Зібраний на ділянці урожай зберігається в льохах і підвалах. У цих приміщеннях висока ймовірність утворення грибків. Залізний купорос входить в число засобів, що знищують цвіль і запобігають її поява на дерев’яних поверхнях. Обробляти льоху бажано щорічно влітку. Їх промивають розчином з 10% концентрацією сульфату. Іноді до складу для дезінфекції деревини додають глину. У цьому випадку він краще втирається в поверхню і до того ж замазуються тріщини в дошках.

Залізний купорос проти мурах

Побілка нижній частині рослини розчином сірчанокислого заліза запобіжить появі на ній мурах. Вона на весь сезон захистить дерево від комах, що опікуються тлю, яка під їх наглядом не забуде занапастити і рослину, і урожай.

 

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Відкрийте більше з Домашнє господарство

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання

// //-->