Домашнє господарство

Сад та город

Прекрасна мальва – окраса вашого двору.

| 0 comments

Різноманітність забарвлень квітів мальви може задовольнити навіть найвишуканіші смаки. Культивувати в якості декоративної і лікарської рослини мальву почали вже давно, більше 3-х тисяч років тому. І хоча батьківщиною цих квітів вважається Азія, на сьогоднішній день вони поширені в Європі, Азії та обох Америках практично всюди.мальва 2

Висота стебел мальви може бути різною: від 80 см до 250 см. Розмір квітів також коливається залежно від сорту і регіону зростання від 5 до 15 см в діаметрі. Крім різних кольорів забарвлення квіти мальви можуть бути немахровими, напівмахровими і махровими.

Мальва любить відкрите палюче сонце і посушливе літо. Її коріння може підтягувати вологу з глибших шарів ґрунту – більше 3-х метрів. Так що цій красуні не страшні ніякі літні негаразди, крім затяжних дощів.

Серед усього розмаїття сортів і видів мальв існують однорічні, дворічні і багаторічні квіти. У нашому регіоні здебільшого поширення набули багаторічні мальви за свою невибагливість і витривалість.

Дворічні і багаторічні мальви мають властивість цвісти тільки з другого року після посіву насіння.

У перший рік з’являється прикоренева розетка великого листя (округлого або серцеподібного), зморщеного з фігурними виїмками.
На другий рік мальва викидає довгі високі стебла, на яких зав’язуються сотні квітів – дзвіночків – 150 – 200 штук. Вони займають більшу частину стебла і починають розпускатися від низу до верху. Цвітіння починається в червні-липні і триває до вересня.

Заготівля насіння

Після цвітіння, мальва утворює насіннєві коробочки, які в Україні називають «калачиками». Коробочки складаються з численних насіннєвих маленьких плодів, зібраних навколо квітконіжки.

Після відцвітання насіння дозріває протягом 3 – 4 тижнів. Збирати його необхідно, коли коробочки стануть жовтими, а потім досушити в приміщенні.

Важливо! Мальва – перехресно запилюється. Збираючи насіння квітів різного забарвлення які знаходяться поруч, будьте готові до того, що коли ви висієте їх у ґрунт, отримаєте різнобарвні екземпляри і зовсім несподівані гібриди.

мальва семена

Дворічні сорти після цвітіння гинуть, розкидаючи насіння, які можуть прорости на наступний рік при сприятливих умовах. Багаторічні квіти продовжують цвісти з року в рік.

 

Вирощування та догляд

Мальва полюбляє:

 • Прямі сонячні промені;
 • Низький рівень залягання ґрунтових вод;
 • Водопроникний грунт;
 • Легкі підгодівлі перегноєм;
 • Універсальну опору для довгих стебел, щоб їх не зламав вітер;
 • Високий вміст азоту.

Чого мальва не переносить:

 • Насичені вологою грунти – перезволожені;
 • Сильні вітри і протяги;
 • Затінені місця (можуть не зацвісти);
 • Пересадку з одного місця на інше (стрижневий корінь мальви дуже глибокий, його неможливо викопати, не пошкодивши рослину);
 • Занадто сильні морози (вимагає укриття).

Виходячи з усього вищесказаного, мальву найкраще садити на сухих відкритих сонячних ділянках. Якщо Ви сподівалися посадити її в тіні садових дерев, краще відмовитися від цієї затії. Сонячне голодування може призвести до смерті квітки.мальва різнобарвна

Дуже часто мальву садять біля парканів та інших високих будівель, щоб приховати їх і одночасно захистити рослину від вітру. Також високий паркан буде перешкоджати обламування стебел з квітами. Але таке розташування не обов’язкове.

Квіти мальви можна вирощувати на відкритих ділянках в обрамленні нижчих рослин і квітів, які будуть затінювати нижні стебла. Добре розвинена коренева система допоможе їм витримати практично будь-яку бурю.

Вирощування мальви

Мальва вирощується розсадним способом, або посівом відразу у відкритий грунт.

Посів в теплицю

Мальва не дуже добре переносить пересадку через довге коріння, тому буде краще якщо Ви для її посіву в теплиці скористаєтеся невеликими контейнерами або торф’яними горщиками. У підготовленому ґрунті роблять ямки або борозенки куди висівають насіння. Висівають десь з середини квітня, щоб в червні зробити висадку у відкритий грунт. Оптимальна температура для проростання насіння – від 18 до 20 ° С, при такій температурі насіння проросте через два тижні. мальва рассадаПісля появи сходів їх слід прорідити так, щоб між рослинами залишилося по 2-3см. Якщо Ви хочете зберегти всі рослини,що зійшли, то при появі у сіянців трьох справжніх листків, їх можна пікірувати в окремі торф’яні горщики. Після пікіровки молоді рослини залишають для дорощування. Коли розсада зміцніє її слід загартувати і можна висаджувати на постійне місце. Відстань між рослинами повинна бути не менше 25 см і не більше 50см.

Посів у відкритий ґрунт

Якщо ви вирішили вирощувати рослину безрозсадним способом, тобто відразу в ґрунт то можна зробити підзимовий посів. Але досвідчені квітникарі рекомендують все ж сіяти цю рослину навесні, як тільки мине загроза пізніх заморозків – в травні. У підготовленому ґрунті роблять невеликі лунки (глибиною 1-3см), відстань між лунками слід залишати не менше 25см і не більше 50см. У кожну лунку слід посіяти 2-3 насінини. Лунки засипають ґрунтом, злегка приминають і збризкують водою. Якщо на вулиці умови сприятливі – насіння проросте через два тижні. Після появи 2-3 справжніх листочків сіянці проріджують, залишаючи в кожній лунці по одному, самому міцному сіянцю.

Перед зимою бажано вкрити кущики мальви гілками або інших сухостоєм, щоб не вимерзли.

На другий рік розвинеться коренева система, і рослина викине стебла-квітконіжки. Багаторічні сорти будуть радувати Вас своїм цвітінням довгі роки. Якщо буде бажання зібрати на майбутнє насіння, трохи вище описано, як це зробити.

У дуже посушливу погоду мальву можна поливати, але не перезволожити. За бажанням можна раз за сезон підгодувати перегноєм або просто насипати добре перепрілий компост або гній в якості мульчі. Але це необов’язково. Мальва – невимоглива.

Хвороби і боротьба з ними

Всі хвороби, якими може хворіти мальва, пов’язані тільки з однією напастю – багато вологи. Або занадто вологий грунт, або занадто часті дощі.

Найпоширеніші хвороби цих квітів: іржа листя, борошниста роса і плямистість, стебловий рак, вірус мозаїки та інші.

При виявленні ознак захворювань уражені листя необхідно повністю видалити і обробити квітку препаратами «Мікосан-В», «Фіто-Доктор», «Тріходермін» або іншими протигрибковими препаратами.
Але головне, пам’ятайте – причина появи захворювання – зайва волога. Якщо не усунете причину, боротьба із захворюванням буде безуспішною.

 

 

No votes yet.
Please wait...

Напишіть відгук

Всі права захищені. Copyright StarHouse © 2016.

ВВЕРХ
Яндекс.Метрика